Wózki Dziecięce podział i zasady wyboru

wózek głęboko, wózek spacerowy, podjazd

Wybór wózka dziecięcego w pewnym stopniu jest prosty, ale żeby zrobić to właściwie należy pamiętać o kilku zasadach.

Pierwszą podstawową zasadą jest doprecyzowanie dla jakiego dziecka ma być to wózek. Generalnie jeżeli spojrzymy na typy wózków dziecięcych to są one zaadresowane dla dzieci od urodzenia do ok trzech lat. Właśnie ze względu na wiek dziecka będziemy mieli ten podstawowy podział na wózki dla dzieci od urodzenia, czyli na wózki głęboko-spacerowe nazywane też wózkami uniwersalnymi lub wózkami 3w1, oraz na wózki dla dzieci pewnie siedzących czyli na wózki spacerowe.

Zanim przejdziemy do omawiania podziału wózków dla dzieci postawmy sobie pytanie po co nam wózek. Wszyscy wiemy, że wózek dziecięcy jest nam potrzebny do sprawnego przemieszania się, a małe dziecko w pierwszej fazie swojego życia zamiast nas w tym wspierać to po prostu nam to przemieszczanie utrudnia. Niemowlak nie chodzi, z każdym dniem jest coraz cięższy. Ludzie najpierw korzystali z różnego typu chust. Później wzorując się na znanych im rozwiązaniach z zaprzęgów konnych zaczęli tworzyć pojazdy dla dzieci, aby przemieszczanie stało się łatwiejsze. Zmieniająca się infrastruktura miast wzbogacająca się o chodniki i utwardzone drogi, zmiana mieszczańskiego trybu życia i wreszcie bogacenie się społeczeństwa powodowały, że najpierw warsztaty rzemieślnicze, a potem szeroko rozumiani producenci ścigali się i ścigają się do dzisiaj, aby nadążyć za wyzwaniami i potrzebami młodych rodziców.

 

stary wózek. oldshool, zabytek

 

Wyraźny renesans wózków to wiek XIX, kiedy na większą skalę zaczęły pojawić się konstrukcje wiklinowe. Dzisiejsze wózki dla dzieci można rzec, biją na głowę, ich dawne pierwowzory, a te najlepsze dzisiaj zdobywają nagrody Red Dot Awords czy IF Design Awards. Bazując na porównaniu filmowym są to Oskary w dziedzinie wzornictwa przemysłowego przyznawane corocznie przez organizacje międzynarodowe. W ostatnich latach laureatem tych konkursów były właśnie wózki dziecięce.

 

Dziś wózki dziecięce możemy podzielić na kilka kategorii:

 

Wózki ze względu na wiek dziecka dzielimy na:

 • wózki uniwersalne dla dzieci od urodzenia do ok trzech lat. Nazywane również wózkami głęboko-spacerowymi lub wózkami 3w1. W wieku XXI pod nazwą wózek 3w1 przyjęło się uznawać konstrukcję, która ma gondolę dla niemowlaka, spacerówkę dla dziecka siedzącego oraz adaptery pozwalające zamontować na stelażu wózka fotelik 0-13kg,
 • wózki głębokie dedykowany wyłącznie do przewożenia najmłodszych dzieci głównie w pozycji leżącej. Wózek posiada wyłącznie gondolę, którą w wielu wózkach dziecięcych można zdejmować i może być wtedy używana jako oddzielne nosidło. Po zdjęciu gondoli z ramy mamy często możliwość zamontowania, podobnie jak w wózkach uniwersalnych, dziecięcego fotelika samochodowego z grupy Zero+. To wszystko możliwe jest przy pomocy stosownych adapterów,
 • wózki spacerowe posiadujące na stelażu jedynie spacerówkę. Spacerówka zgonie z aktualną normą EN 1888 przeznaczona jest dla małych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Wózek spacerowy jest idealny dla dzieci od ok 6 miesiąca życia do ok trzech lat,

 

Wózki ze względu na konstrukcję dzielimy na:

 • wózki trzykołowe i czterokołowe (ze względu na ilość kół),
 • wózki do przewożenia przodem do kierunku jazdy lub tyłem do kierunku jazdy (ze względu na kierunek zamontowania spacerówki),

wózek do biegania, przyczepka rowerowa

Ze względu na ilość dzieci, które mogą być jednocześnie przewożone w wózku dziecięcym wyróżniamy wózki:

 • pojedyncze,
 • bliźniacze,
 • wieloosobowe (maksymalnie spotkałem się z konstrukcją wózka spacerowego dla 6 dzieci),

 

Ze względu na sposób składania mamy do dyspozycji wózki dla dzieci:

 

Ze względu na specjalistyczny sposób używania wózka dziecięcego konstrukcje wózków dzielimy na:

 • wózki biegowe,
 • wózki ultralekkie. Jak sama nazwa mówi wózki te należą do bardzo lekkich.
 • wózki samolotowe nie dość, że są bardzo lekkie to dodatkowo po złożeniu mają gabaryty pozwalające wnieść je na pokład samolotu. Pozwalają bez większych przeszkód włożyć je w standardowe schowki samolotowe rozmieszczone nad głowami pasażerów.

 

wózek parasolka, lekki wozek, holandia

Aktualnie możemy zaobserwować tworzenie się nowej grupy.

Grupę tę nazywamy grupą premium.

Oprócz tego, że główną cechą tych wózków jest bezwzględne podążanie za trendami modowymi, wózki te mają przeważnie charakter wózka All Terrain. Niezależnie od tego, że wyznaczają nowe kierunki chętnie naśladowane przez innych producentów to odnajdujemy w tej grupie wprowadzanie nowych nieznanych wcześniej rozwiązań.

Możliwość zamontowania nart ślizgowych do poruszania się po śniegu czy połączenie wózka z deską do jeżdżenia, tworzą idealne rozwiązanie dla osób aktywnych.

Longboardstroller, bo o nim mowa, to nieznana wcześniej unikatowa konstrukcja wózka dziecięcego z deską do jeżdżenia dająca połączenie komfortowej jazdy i tradycyjnego wózka.

 

longboard storller

 

JAK WYBRAĆ WÓZEK GŁĘBOKO – SPACEROWY LUB WÓZEK 3W1 ?

Wózek głęboko – spacerowy to tzw. zestaw 2w1, składający się ze stelaża z gondolą oraz spacerówki. Nowością pojawiającą się na rynku coraz częściej jest opcja przerabiania gondoli na siedzisko spacerowe.

Zestawy 3w1 obejmują elementy jak wyżej oraz dodatkowo do tego fotelik 0-13 kg (inaczej nosidełko/łupinę), a 4w1 sprzedawane są razem z bazą do fotelika. W większości wózków możemy zamontować fotelik 0-13 kg na stelażu wózka, często wymagany jest do tego specjalny adapter, który zamówimy z danym modelem wózka.

Wózki z gondolą – na co zwracać uwagę?

Dla wygody użytkowania warto wziąć pod uwagę czy będzie on wnoszony na piętro, pakowany do auta, czy zabierany w podróż samolotem. Warto przeanalizować tereny po jakich będziemy najczęściej podróżować, ale też gabaryty wózka.

Wózki oferowane przez producentów prześcigają się obecnie pod względem wagi stelaża z gondolą jak i siedziskiem spacerowym, a rodzice chętniej wybierają te lekkie. Jednocześnie istotna jest zwrotność wózka, czy jest on kompaktowy, wielofunkcyjny, czy np. możemy siedzisko spacerowe zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, aby w pierwszych miesiącach od urodzenia mieć podgląd na naszego maluszka.

Przy wyborze wózka pierwszym problemem jest wybór gondoli. Jaka powinna być?

Podpowiadamy, że na pewno powinna to być gondola z odpowiednią wentylacją. Jest to szczególnie ważne w sezonie letnim. Dodatkowo powinna posiadać oddychający materacyk, najlepiej wykonany z naturalnych materiałów. Polecamy również sprawdzić czy jest on elastyczny i równy.

Dno gondoli może być wykonane ze styropianu, drewna lub plastiku, co wpływa na izolację termiczną w trakcie zmiany pogody w ciągu roku.

Przydatna na spacery może okazać się folia przeciwdeszczowa do gondoli, która ochroni dziecko nie tylko przed deszczem ale też wiatrem oraz moskitiera.

Amortyzacja – jaki ma wpływ na użytkowanie?

Jeśli chcemy aby nasze dziecko podróżowało nie tylko bezpiecznie ale i wygodnie, warto wybrać wózek, który posiada amortyzację. Przy każdym najdrobniejszym załamaniu terenu, nasze dziecko będzie spokojnie spało, ponieważ nie odczuje nierówności właśnie dzięki amortyzacji. Jeśli będziemy często jeździć po zmiennym terenie (lasy, beton, piasek), najlepszym rozwiązaniem będzie najbardziej miękkie zawieszenie lub takie, które ma funkcję jego regulacji. Amortyzacja wpływa również na komfort w prowadzeniu wózka dla rodzica.

 

wózek głęboko. spacer, rodzina

 

Różnorodność kół w wózkach, które wybrać ?

Dzisiaj producenci stosują koła typu :

 • pompowane

 • żelowe

 • piankowe

Które są najlepsze? Odpowiedź zależy od użytkowania.

Odpowiedniej wielkości, aby z łatwością pokonać różne tereny. Średnice powyżej 20 cm oraz pompowane z pewnością będą uniwersalne zarówno w piasku, jak i śniegu. Koła pompowane dodatkowo amortyzują wstrząsy.

Małe, twarde kółka, zazwyczaj bardzo zwrotne, ułatwią poruszanie się wózkiem w galerii handlowej.

Koła piankowe i żelowe mają przewagę nad pompowanymi pod względem trwałości, nie ma ryzyka przebicia ich podczas spacerów. Również występują w różnych rozmiarach.

Podkreślamy, że jeżeli chcemy redukować masę wózka wtedy dobrym wyborem są lekkie koła piankowe. Po drugiej stronie skali są koła pompowane na stalowych obręczach, które są najcięższe.

Kosz na zakupy

Warto również zwrócić uwagę na kosz na zakupy, czy jest on pojemny, łatwo dostępny i umieszczony na tyle wysoko, by obciążony nie zamoczył się w kałużach. Dodatkową przydatną cechą jest łatwość jego zdejmowania jeśli się zabrudzi.

Budka

Powinna być stabilna, z wentylacją, niezależnie czy jest ona przeznaczona do gondoli czy spacerówki. Najlepiej żeby łatwo i cicho się składa, aby nie obudzić śpiącego dziecka. W niektórych modelach są zamontowane dodatkowe siateczki wentylacyjne lub okienka. Dodatkowe ważne zadanie okienek to możliwość obserwacji dziecka w czasie podróży. Im mniejsze dziecko to cecha ta jest ważniejsza, ponieważ w trakcie jazdy pasażer może samoczynnie się przemieścić i nie jest on w stanie tej niewskazanej zmiany samodzielnie wyartykułować.

Rączka

Istotna w niej jest regulacja, czy ma możliwość dopasowania do naszego wzrostu. Do wyboru mamy rączki tzw. łamane lub teleskopowe. Niektóre wózki, posiadają obie te funkcje.

W dzisiejszych czasach wózek dziecięcy obojętnie jak go nazwiemy, wózkiem 3w1 czy głęboko-spacerowym czy biegowym, ma przede wszystkim ułatwić rodzicom przemieszczanie się. Ma być też idealnym schronieniem dla dziecka, zapewnić mu wygodę podróżowania, komfort termiczny i słoneczny. Dziś producenci bardzo koncentrują się na tym, aby tworzyć konstrukcje praktyczne ale i bardzo bezpieczne dla dziecka i rodzica.

wozek spacerowy, spacer z dzieckiem, dziecko, mama

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, bo wiele tematów tylko poruszyliśmy (zapraszamy na naszego bloga - tam tematy te opisane są szczegółowiej w innych artykułach o wózkach dziecięcych) nasi pracownicy w sklepach Mama i Ja są do waszej dyspozycji. Mamy świadomość, że wózki dla dzieci co roku się zmieniają. Mamy też świadomość, że wózki dziecięce muszą wyrażać Państwa osobowość, że dawne masywne konstrukcje naszych rodziców odeszły do lamusa. Dobrze dobrane wózki pozwalają mieć dziecko tak blisko siebie jak to tylko możliwe. Ten nieograniczony kontakt pozwala wszędzie czuć radość ze spacerów, wspólnej aktywności wszędzie gdzie zapragniemy.

Czerpiąc wiedzę z 300 letniej historii w budowie wózków dla dzieci potrafimy w sklepach Mama i Ja doradzić, pokazać i wyjaśnić jak działają wybrane mechanizmy i po co producenci wprowadzili pewne rozwiązania konstrukcyjne i designerskie.

Skorzystajcie z naszej wiedzy i doświadczenia.

Zapraszamy do sklepów „Mama i Ja” w Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Toruniu czy w Internecie . 

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.