Kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby?

Na wstępie warto wspomnieć o tym, jak wychodzą zęby u niemowlaka. Mleczaki, czyli pierwsze zęby, zawiązują się już w szóstym tygodniu ciąży. Od tego momentu zaczyna tworzyć się na nich warstwami szkliwo. Co ciekawe, noworodek w chwili porodu posiada już cały komplet zębów. Są one jednak niewidoczne i tak pozostaje jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Do momentu wyrżnięcia szkliwo nadal przyrasta. Po zakończeniu tego procesu zaczyna się wykształcać korzeń zęba. Rosnąc, wypycha on z dziąseł koronę zęba, która wskutek tego przebija się przez dziąsło.

 

Maluszek i jego pierwsze ząbki

 

Zdarza się, że proces ten zachodzi bardzo sprawnie i dziecko rodzi się już z zębem wrodzonym. Jeśli jednak chwieje się on lub posiada ostrą krawędź, powinien zostać usunięty. Natomiast, gdy ząb wyrośnie maluchowi w pierwszych tygodniach jego życia, nazywany jest wtedy zębem noworodkowym.

Które zęby wychodzą pierwsze i w jakiej kolejności?

Aby dowiedzieć się, które zęby wychodzą pierwsze, warto zapoznać się z poniższym kalendarzem poglądowym. Przedstawia on kolejność wyrzynania się zębów mlecznych wraz z wiekiem dziecka.

  • 4-10 miesięcy – wychodzą siekacze przednie dolne
  • 5-11 miesięcy – wychodzą siekacze przednie górne
  • 6-12 miesięcy – wychodzą siekacze boczne dolne i górne
  • 10-18 miesięcy – wychodzą trzonowce przednie
  • 12-20 miesięcy – wychodzą kły
  • 18-30 miesięcy – wychodzą trzonowce tylne

 

Dziecko podczas ząbkowania

 

Sukcesywnie pojawi się w ten sposób 20 mleczaków, a cały proces powinien zakończyć się przed 3. rokiem życia dziecka. Moment, w którym wyrośnie pierwszy siekacz zależy w dużym stopniu od genów, a zatem warto wiedzieć, kiedy pierwsze zęby pojawiły się u każdego z rodziców malucha.

W komplecie zębów mlecznych brakuje 12 zębów przedtrzonowych. Te pojawiają się dopiero jako zęby stałe.

Wyrzynanie się koron zębów zazwyczaj powinno zakończyć się do 30 miesiąca życia malucha, choć może ono potrwać nieco dłużej – nawet do 36 miesiąca. Następnie, ostateczne uformowanie się korzenia zęba mlecznego ma miejsce w ciągu 12 kolejnych miesięcy. Zgodnie z ogólną zasadą, zęby dolne wyrzynają się przed odpowiadającymi im zębami górnymi.

Co ważne, kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, może wystąpić zapalenie dziąseł wokół nich. To z kolei może skutkować powstaniem ropnia lub torbieli, czemu towarzyszy często przykry zapach z ust. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do dentysty.

 

dzieciaczek i jego pierwsze zęby

 

Pierwsze zęby u niemowlaka - objawy

O tym, że pierwsze zęby naszego dziecka rozpoczynają wyrzynanie się, możemy dowiedzieć się na podstawie prostych obserwacji jego zachowania. Sygnałów oznaczających nadchodzące ząbkowanie jest wiele i mogą być one bardzo różnorodne. Większość maluchów wykazuje zazwyczaj więcej niż jeden z objawów.

Przede wszystkim, kiedy wychodzą zęby, dziecko wkłada do ust niemal każdy napotkany przedmiot. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wyczuwa ono nadchodzące pierwsze zęby, które przebijają się przez delikatną tkankę dziąseł. Wpychanie do ust wszystkiego, a w szczególności przedmiotów o twardych krawędziach oraz ich gryzienie to po prostu chęć malucha do uwolnienia rosnącego w głębi dziąsła zęba. Zachowanie to występuje praktycznie u każdego ząbkującego niemowlaka i jest stosunkowo bezpieczne. Należy jedynie zwracać uwagę, aby nasze maleństwo nie wkładało do buzi przedmiotów brudnych, podniesionych prosto z podłogi lub takich, które mają zbyt ostre krawędzie. Te ostatnie mogą spowodować rany wewnątrz jamy ustnej.

W tym okresie szczególnie polecamy gryzaki:

https://mamaija.pl/oli-and-carol-gryzak-z-naturalnego-kauczuku.html

https://mamaija.pl/mombella-osmiornica-gryzak.html

https://mamaija.pl/mombella-mushroom-gryzak.html

To, jak wychodzą zęby u niemowlaka, może być również źródłem nieprzyjemnych wrażeń dla rodziców. Ząbkowanie często wywołuje ból, przez który dzieci mogą zachowywać się kapryśnie lub złośliwie. Mogą występować także problemy ze snem, brak apetytu oraz płacz. Na skutek tego może nastąpić spadek ogólnego samopoczucia malucha, a jego zachowanie może ulegać destabilizacji.

Oprócz objawów natury behawioralnej, mogą pojawić się także objawy fizjologiczne w obrębie jamy ustnej oraz jej okolicach. Zaliczamy do nich: pojawienie się wysypki wewnątrz buzi lub na podbródku, zaczerwienienie skóry na policzkach, a także opuchnięcia, przekrwienie dziąseł i stan zapalny. Warto pamiętać, że dla zachowania prawidłowej higieny, należy używać pasty już od pojawienia się pierwszego ząbka. W sklepach Mama i Ja w Gdańsku oraz Łodzi dostępne są pasty do stosowania już od pierwszego ząbka!

Dodatkowe objawy kiedy wychodzą zęby

Kolejną grupę objawów ząbkowania stanowią zachowania związane z karmieniem i reakcją na pokarm. Zaliczamy tutaj krótkotrwałe zaburzenia odżywania różnego typu. Mogą to być: brak apetytu, nadmierny odruch ssania, nadmierna chęć przyjmowania pożywienia, odrzucanie pokarmu, piersi lub butelki.

 

Rosną mi ząbki

 

Na pocieszenie możemy dodać, że nie wszystkie maluchy przechodzą ząbkowanie boleśnie, a na rynku dostępne są preparaty, które pomagają przetrwać dziecku ten trudny okres w życiu. W ofercie sklepów stacjonarnych Mama i Ja w Gdańsku oraz Łodzi, dostępne są pasty z aloesem, oraz żele łagodzące objawy ząbkowania.

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.