Mama karmi niemowlaka piersią

 

Odstawianie od karmienia piersią jest z wielu względów tematem trudnym. Nie tylko jeśli chodzi o sam moment przejścia na inne sposoby karmienia, lecz również ze względów emocjonalnych. Jest to skomplikowany proces, w którym należy znaleźć kompromis pomiędzy potrzebami zarówno matki, jak i dziecka.


Bardzo często zastanawiamy się jak dziecko zniesie tę zmianę, a nie potrafimy przewidzieć własnych uczuć, jakie mogą się pojawić w takiej sytuacji. Wiele mam opowiada, że nie spodziewały się tak mocnego przeżywania z uwagi na odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Kobietom, które miały trudne początki laktacji i często walczą o każdą kroplę mleka, trudno jest nagle zakończyć karmienie. Szczególnie, gdy po takich wysiłkach proces ten stał się już przyjemnością.


Kiedy zacząć odstawianie od karmienia piersią?


Mleko matki stanowi coś więcej niż tylko pożywienie. Jest to naturalny środek uspokajający, który koi zmęczone lub kapryśne niemowlę. Jest to także źródło składników wzmacniających odporność.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także innych instytucji związanych z ochroną zdrowia, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Następnie, do ukończenia co najmniej drugiego roku życia, mleko matki powinno być podawane równolegle z innymi pokarmami, tak zwanymi pokarmami uzupełniającymi.


Natomiast antropolodzy twierdzą, że naturalnym momentem zakończenia karmienia piersią u człowieka jest wiek nawet wyższy niż dwa lata. Rozważywszy takie czynniki, jak na przykład rozwój uzębienia, masa ciała, porównanie do innych ssaków naczelnych, a także dowody historyczne, można wysnuć wniosek, że optymalnym czasem na odstawienie dziecka od piersi jest zakres od drugiego do czwartego roku życia. Jeszcze inni z kolei twierdzą, że u naszych przodków karmienie mlekiem matki było powszechne nawet do szóstego czy siódmego roku życia.


W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. W krajach rozwiniętych ponad połowa matek zaczyna włączać swoim dzieciom pokarmy uzupełniające lub mieszankę mleczną jeszcze przed szóstym miesiącem życia, mimo że nie jest to zalecane przez organizację WHO.

 

dziecko pije mleko z buteleczki


Czy możliwe jest odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień?


Czasami zdarzają się jednak sytuacje, gdy odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień i przejście na mleko modyfikowane jest niezbędne. Kiedy ma to miejsce?


Na przykład wtedy, gdy matka, mimo jak najlepszych chęci, nie produkuje wystarczającej ilości pokarmu. Podczas wizyty kontrolnej okazuje się wtedy, że dziecko w ogóle nie przybiera na wadze, choć „wisi na piersi” bardzo długo. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane.


Bardzo ważne jest jednak, aby zastanawiając się jak odstawić dziecko od karmienia piersią, nie obwiniać siebie o taki stan rzeczy. Wszelki stres dodatkowo jeszcze hamuje laktację i w ten sposób tworzy się błędne koło. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest akceptacja takiego stanu rzeczy i stosowanie się do zaleceń lekarza.


Brak pokarmu może mieć wiele przyczyn. Z tego też względu warto w pierwszej kolejności udać się na konsultację lekarską oraz do profesjonalnego doradcy laktacyjnego. Dzięki temu będzie można wykluczyć ewentualne inne przyczyny tego, że maluch nie przybiera na wadze. Dopiero wtedy możliwe będzie bezpieczne wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego.


Może być też tak, że niemowlę w pewnym momencie samo z siebie przestanie domagać się piersi. Jednakże dotyczy to rzecz jasna dzieci nieco starszych (około jednego roku życia).


Innymi częstymi powodami odstawiania od karmienia piersią jest choroba matki, która wymaga pobytu w szpitalu lub przyjmowania leków wykluczających karmienie, powrót do pracy czy też po prostu zmęczenie.

 

niemowlak w trakcie karmienia piersią


Jak odstawić od karmienia piersią?

Przede wszystkim, jeśli mamy taką możliwość, przeprowadźmy odstawianie od karmienia piersią stopniowo. Warto przygotować na to naszego malucha. Na początek możemy spróbować odciągać mleko za pomocą laktatora, a następnie podawać je dziecku butelką.


Polecamy:

https://mamaija.pl/medela-swing-maxi-rd-podwojny-elektryczny-laktator.html

https://mamaija.pl/lovi-laktator-elektryczny-expert-3d-pro-50-070.html

Bardzo ważne jest, aby butelka była dostosowana do wieku naszego dziecka i posiadała smoczek przypominający brodawkę piersi. Warto także wyposażyć się w specjalne pojemniki do przechowywania pokarmu. Ponadto, starajmy się przyzwyczaić dziecko do smaku mleka modyfikowanego.
Polecamy butelki:

 

https://mamaija.pl/avent-butelka-anti-colic-125ml-z-nakladka-air-free.html

Przy odstawianiu od karmienia piersią dobrze jest też zakładać ubrania zasłaniające piersi, aby nie przypominać maluchowi o karmieniu.

 

dzieciaczek pije mleczko z buteleczki

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.