butelki dziecięce do karmienia


Planując dziecko, rodzice starają się posiąść wiedzę z różnych dziedzin, aby jak najlepiej zaopiekować się swoim potomstwem. Wiedzę dotyczącą odpowiedniej opieki nad dziećmi zbieramy cały czas od naszych rodziców, rodzeństwa czy też znajomych, którzy już mają swoje małe pociechy. Jednym z jej elementów są zagadnienia dotyczące tego, jak wyparzyć butelkę oraz inne akcesoria niemowlęce.

Zanim przejdziemy do omówienia najlepszych sposobów higieny akcesoriów dziecięcych i odpowiemy sobie na pytania, jak wyparzyć butelki i smoczki oraz jak długo wyparzać butelki dla niemowlaka, należałoby podkreślić jedną istotną kwestię. Otóż, najlepiej zaopatrzyć się od razu w kilka sztuk butelek i smoczków, ponieważ zawsze może nam się trafić wadliwa partia produktu, która będzie przeciekać. Ciężko przewidzieć również, kiedy dany egzemplarz zniszczy się lub zostanie skutecznie ukryty przez naszego maluszka. Ponadto wyparzanie butelek zajmuje trochę czasu, a zatem warto mieć przygotowany ich zapas.


Pierwsze wyparzanie butelek i smoczków


Zacznijmy od wyparzania smoczka przed pierwszym użyciem. Oczywistym jest, że podczas produkcji akcesoriów dla niemowląt, producenci muszą trzymać się ściśle określonych norm, które zapewniają dostarczenie na półki sklepowe sterylnego produktu. Jednakże, w tym złożonym procesie bierze udział wiele osób i nawet niewielki błąd choćby jednej z nich może sprawić, że smoczek czy butelka nie będą całkowicie jałowe. Z tego właśnie względu wyparzanie smoczka przed pierwszym użyciem oraz wyparzanie butelek są koniecznością.

Pierwsze wyparzanie butelek i smoczków powinno trwać około 10-15 minut. Butelkę oraz smoczek należy włożyć do garnka i zalać wodą tak, aby całkowicie je przykryć. Warto nalać trochę więcej wody, aby po częściowym jej odparowaniu, smoczek i butelka nadal znajdowały się całkowicie pod powierzchnią wrzącej wody. Dopiero tak przygotowana butelka i smoczek nadają się do użycia.

 

mama przygotowująca mleka dla dzidziusia


Jak wyparzyć butelki i smoczki?


Po każdym użyciu należy dokładnie umyć akcesoria, a następnie czeka nas wyparzanie butelek i smoczków. Zdarza się, że butelki mają dość nietypowe kształty. Niektóre może być ciężko dokładnie doczyścić przed sterylizacją ze względu na występujące w nich zagięcia czy pętle. Na szczęście istnieją specjalne akcesoria do czyszczenia nawet najwymyślniejszych kształtów butelek. Nie można zapomnieć także o umyciu zakrętki i szyjki butelki z najwyższą starannością. Szczególnie ciężko myje się akcesoria posiadające wąskie szyjki.


Niezależnie od wyboru butelki, sterylizację musi poprzedzać dokładne umycie każdego elementu i zakamarka. Dopiero wtedy wolno nam przejść do sterylizacji. W tym celu wystarczy umieścić butelkę i smoczek w jakimś naczyniu i zalać je wrzątkiem, a następnie poczekać kilka minut. Alternatywnym sposobem jest wygotowanie akcesoriów podobnie jak przed pierwszym użyciem. A jak długo wyparzać butelki dla niemowlaka? Tym razem w zdecydowanie krótszym czasie – wystarczy nam 3-5 minut.

 

butelka dziecięca

 

Kiedy rozpocząć wyparzanie butelek i smoczków?

 


Wiemy już jak wyparzyć butelkę i smoczek. Należy jednak pamiętać, że sterylizację wykonujemy tuż przed planowanym podaniem pokarmu. Oczywiście nie podajemy dziecku gorącej butelki, ale nie możemy też wykonywać sterylizacji na kilka godzin przed porą karmienia. Bakterie znajdujące się w powietrzu mogą wejść przez ten czas w kontakt z butelką. Podanie pokarmu w takim potencjalnie zakażonym naczyniu może prowadzić do bardzo groźnej dla niemowląt biegunki. Najbezpieczniej będzie więc rozpocząć wyparzanie butelek i smoczków na krótko przed podaniem pokarmu, poczekać aż akcesoria wystarczająco się ostudzą, a następnie napełnić butelkę i dopiero wtedy podać dziecku.


A do kiedy powinniśmy praktykować wyparzanie butelek? Zazwyczaj do momentu, kiedy nasza pociecha osiągnie 6 miesięcy życia. Wtedy naturalna flora bakteryjna dziecka zazwyczaj jest już dobrze rozwinięta, w związku z czym nie musimy martwić się o jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z brakiem jałowości butelki.

 

Wyparzanie butelek – praktyczne sterylizatory

 

Jeśli mamy naprawdę dużo rzeczy do wysterylizowania, co ma miejsce chociażby w przypadku posiadania kilku dzieci, możemy pokusić się o zakup profesjonalnego sterylizatora. Do wyboru mamy wiele rodzajów takich urządzeń i każde z nich posiada własną instrukcję obsługi, w której znajdziemy dokładne informacje o tym, jak wyparzyć butelki i smoczki.

Sterylizatory nie są skuteczniejsze niż tradycyjne wyparzanie, niemniej jednak pozwalają zaoszczędzić czas i wodę. Niektóre z nich posiadają wbudowaną funkcję suszenia, która dodatkowo skraca czas potrzebny na każdorazowe wyparzanie butelek.

 

Mama karmiąca dziecko

 

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.