Chusta czy nosidełko - jak nosić niemowlaka?

 

mama ze swoim dzieckiem w nosidle na plaży

 

Zanim urodzi się dziecko, podstawowym zakupem, o którym głośno i często rozmawia si ew rodzinie, jest wózek lub fotelik samochodowy. Stajemy wtedy na głowie, żeby wybrać nie tylko ładny, ale przede wszystkim bezpieczny wózek lub doskonały dziecięcy fotelik samochodowy. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, tematem numer jeden staje się sposób poruszania się z maluszkiem. Poszukujemy wtedy różnych możliwości przemieszczania bo przemieszczanie się jest jedną z głównych potrzeb człowieka.
Do wyboru mamy kilka wariantów. W pewny momencie odkrywamy chusty i nosidła jako idealne wsparcie w przemieszczaniu. Wszystko zaczyna się od naszych indywidualnych, przekonań i doświadczeń. Później przychodzą jednak pewne ograniczania związane z naszą szeroko rozumianą sytuacją: jak wiek dziecka, czas przemieszczania, pora roku czy nawet pewne ograniczeń ruchowe.

Wielu rodziców staje przed dylematem co wybrać. Chusta czy nosidło? Co lepsze chusta czy nosidełko? Tym artykułem postaramy się przybliżyć Państwu właśnie ten temat.

Zaznaczamy również na wstępie, że w okresie ostatnich 30 lat kiedy sklepy Mama i Ja dostarczały Państwu różne produkty dla rodziców i ich małych dzieci w temacie chust i nosideł byliśmy światkami wielu zażartych sporów między zwolennikami chusyt i nosideł. Wraz ze poszerzaniem wiedzy medycznej w tym temacie, pewne teorie ulegały znaczącym zmianom. Podkreślmy, że nasz artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny, aby ułatwić Państwu decyzję związane z wyborem preferowanego rozwiązania. Przekazujemy podstawowe informacje handlowe uzyskane od szkolących nas przedstawiciel, których produkty uzyskał odpowiednie certyfikacje. Nie jesteśmy fizjoterapeutami czy ortopedami w związku z tym w przypadku jakichkolwiek medycznych wątpliwość względem zdrowia waszej pociechy zachęcamy do medycznych konsultacji u wybranych fizjoterapeutów, lekarzy pediatrów czy ortopedów.

Nosidełko czy chusta dla niemowląt - co lepiej sprawdzi się na co dzień?

Mama przed komputerem ze swoim maluszkiem w chuście

 

Jeżeli mamy potrzebę nosić maluszka krótko po porodzie warto w pierwszej kolejności rozważać chustę. Chusta do noszenia to zazwyczaj tkanina pozwalająca w bezpieczniejszy sposób przenosić niesiadające samodzielnie dzieci z zachowaniem wolnych rąk. Zaletą chusty jest to, że każdy jej fragment regulujemy osobno. Dzięki temu rozwiązaniu możemy łatwo i precyzyjnie dopasować chustę. Taka funkcja czy cecha chusty, bez względu na naszą budowę lub budowę dziecka powoduje, że każdy opiekun jest w stanie wygodnie i komfortowo dopasować ją aby przenosić dziecko.

Sposobów wiązania chust jest wiele, więc można wybrać dowolne preferowane. Dla niektórych będzie to kieszonka, a dla innych np. kangurek. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwość zapraszamy do naszych sklepów Mama i Ja. W sklepach Mama i Ja doradcy pomogą wybrać odpowiednią chustę.

Na rynku dostępne jest mnóstwo rodzajów chust. Różnią się spotami, kolorystyką, długością oraz tkaniną z jakiej zostały wykonane.

Chusta elastyczna - zdecydowanie bardziej przyda się przy młodszych i drobnych dzieciach. Jej materiał jest elastyczny, więc przy większym ciężarze dziecka, nie będzie dobrze utrzymywał pozycji dziecka.

Chusta kółkowa- w praktyce wychodzi, że jest jedną z łatwiej obsługiwanych chust. Jak sama nazwa wskazuje ma "wbudowane" kółko, które ułatwia jej „motanie”. Jest łatwa w regulacji. Można w niej nosić noworodki od pierwszych dni życia. Generalnie ten typ chust przeznaczona jest raczej dla młodszych dzieci.

Chusta tkana – Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co oznacza chusta tkana Tutaj zaczyna się kolorowy świat pięknych wzorów i wszelakich splotów. Na rynku dostępne są chusty dwukolorowe, jednokolorowe lub wzorzyste. Chusta tkana wymaga większe wprawy w „motaniu”, jednakże doskonale sprawdza się długim okresie użytkowania..

Od wielu lat współpracujemy z firmą Lennylamb i szczególności polecamy chusty tej marki Znajdziecie u nas bardzo dużą ofertę właśnie tych chust.

 

Nauka wiązania chust dziecięcych

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chusty?

DŁUGOŚĆ – długość chusty dobieramy głownie do „ wielkości” rodzica. Chusta jest dobrej długości, jeżeli finalnie możemy zawiązać podwójny węzeł

SPLOT – do wyboru są sploty np. żakardowy, skośny, jodełkowy ,skośno-krzyżowy, żakardowy lub inne. Sploty głownie wpływaj na łatwość szybkość dociągania wiązania.

SKŁAD – skład chusty wpływa na jej finalna cenę. Dodatkowo taka jak przy zwykłej odzieży skład wpływa na sposób prania, noszenia i brudzenia się tkaniny

GRAMATURA – gramatura chusty. Im grubsze chusty tym trudniej je wiązać. Generalnie przyjmuje się zasadę, że im starsze i cięższe dziecko tym warto wybierać wyższe gramatury

Czy nosidełko jest zdrowe dla niemowląt?

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że w większości nosidła są przeznaczone dla dzieci siedzących. Tak jak twierdzą fizjoterapeuci nie jest to do końca prawdą. Im dziecko jest młodsze oraz mniej sprawnie ruchowo, tym dobór właściwego nosidła będzie tylko trudniejszy. Prawidłowe nosidło powinno doprowadzić do ułożenia kolanek na wysokości bioder. Należy pamiętać, że w dobrze zawiązanej chuście takie ułożenie to praktycznie proces naturalny, natomiast w nosidełku to dziecko swoim ułożeniem dopasowuje się do konstrukcji nosidła.

Należy unikać nosideł, które powodują, że nogi dziecka swobodnie zwisają w dół ( kolanka poniżej linii bioder ), a tylne oparcie nosidła przekracza górną linię łopatek niemowlaka i zachodzi na jego główkę.

Innym istotnym ograniczeniem nosideł dla małych dzieci jest zbyt szeroki rozstaw nóżek dziecka, na które nie jest gotowy każdy maluszek w pierwszych miesiącach swojego życia.

 

Jakie nosidła dla dzieci – rekomendacje

 

Tata z dzieciakiem w nosidle, mroźną zimą

 

Na rynku dostępnych jest kilka modeli nosideł, do których można "włożyć" maluszki, które jeszcze nie siedzą. Nasze rekomendacje to :

Kavka Handy - jest to jedna z najbardziej polecanych przez nas pozycji. To rewelacyjne chustonosidlo, posiada nie tylko regulowaną szerokość pasa biodrowego, ale również całą wysokość nosidła. Jest to Polskie wykonanie. Piękne wzory oraz naturalne tkaniny. W naszej ofercie znajdziecie nosiła bambusowe oraz lniane. Posłuży dla malucha od rozmiaru 62-104cm.

Cybex Yema Tie/Maira Tie - chustonosidlo, o maksymalnym obciążeniu 15kg. Dzięki regulowanemu panelowi biodrowemu można dopasować rozstaw bioder dziecka adekwatny do wieku i "gabarytu" malucha. Nosidło to nie posiada klamer, dzięki czemu w żaden sposób nie prostuje kręgosłupa, pozwalając zachować ergonomiczny kształt żabki. Samo założenie nosidła jest kwestią kilkunastu sekund i jest dziecinnie proste :)

Caboo - to kolejna propozycja dla drobnych maluszków. Tak na prawdę bliżej mu do chusty niż nosidła, gdzie zakładanie jest zdecydowanie prostsze. Materiał jest dość elastyczny, więc noszenie ciężkiego już dziecka może być kłopotliwe.


Wspomniany już wcześniej Lennylamb w swojej ofercie ma również nosidło hybrydowe. System zakładania jest niemal identyczny jak w produktach firmy Cybex. W tym nosidle możemy, wygodnie nosić dzieci, aż do 20kg wagi.


Dla dzieci siedzących mamy również kilka całkiem fajnych propozycji:

Kavka Multiage – to nasza propozycja dla dzieci do wagi 20kg. Wykonana z bambusa lub lnu. Nosidło dzięki swojej konstrukcji praktycznie „rośnie” razem z dzieckiem. Jest bardzo proste w regulacji.

Cybex Yema/Maira Click - to odpowiednik wersji wiązanej tylko z wygodnymi klamerkami. Bardzo fajna opcja dla starszaków :)

LennyUpGrow - to także nosidło „rosnące” z dzieckiem, dzięki regulowanemu panelowi biodrowemu. Waga maksymalna dziecka w tym nosidle to 20kg. Zdecydowanym plusem jest regulacja panelu w postaci rzepa, dzięki czemu łatwo można go dostosować do swoich potrzeb. Sam panel jest bardzo duży więc faktycznie wystarczy na bardzo długi okres. Nosidło to odzwierciedla wzornictwo zastosowane dla chust tej marki. Dodatkowo w ofercie znajdziecie Państwo również nosidło siateczkowe, które jest bardziej przewiewne i przydatne latem.

KinderKraft huggy - to całkiem fajne, tańsze rozwiązanie. Nosidło przeznaczone dla dzieci do 20kg wagi. Posiada regulowany rozstaw bioder za pomocą rzepu. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest wbudowana siateczka, dzięki czemu dostosowujemy nosidło do panujących warunków atmosferycznych.

 

Tata z dzieckiem w nosidle

 

Nosidełko czy chusta?

Warto dodać, że nie ma chusty/nosidła idealnego dla każdego dziecka i rodzica. Należy wybrany produkt przymierzyć i sprawdzić jak układa się sylwetka dziecka oraz czy noszenie dziecka jest dla nas komfortowe.

Wszystkie wymienione chusty oraz nosidła są częścią oferty sklepu Mama i Ja w Gdańsku. Przed zakupem zawsze warto zapytać o certyfikaty i rekomendacje fizjoterapeutów. Nasza firma współpracuje tylko z najlepszymi producentami i wybieramy marki wyłącznie posiadające atesty dla odpowiednich grup wiekowych, oraz wsparcie środowisk medycznych. Jeżeli macie jakieś pytania, bądź potrzebujecie pomocy w wyborze serdecznie zachęcamy do kontaktu z działem akcesoriów. Służymy pomocą w dopasowaniu odpowiedniego dla Was i Waszych pociech produktu. Zapraszamy do mierzenia produktów razem z dziećmi. Satysfakcja gwarantowana ;)

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.