0

Wózki do samolotu

Zbliżają się wakacje i coraz więcej ludzi korzysta z połączeń lotniczych zabierając z sobą w podróż dzieci. Podróżowanie samolotem choć bezpieczne wymusza od pasażerów specjalną procedurę, szczególnie jeżeli chodzi o bagaż, a ścisłej mówiąc o wózek, który jest niezębnych przez całą podróż.

Na początek ogólne zasady podróżowania. Firmy lotnicze dzielą dzieci na pasażerów do 2 lat, które mogą podróżować na kolanach opiekunów. W tym przypadku należy wnieść dodatkową opłatę w wysokości około 10%-30% wartości biletu opiekuna. Zwracamy uwagę, że w tym przypadku dziecku nie przysługuje dodatkowy bagaż, a wszystko co zabieramy w podróż musi się zmieścić w ramach przyznanego limitu opiekunowi dziecka. Z dobrych wiadomości jest fakt, że wielu przewoźników w tym przypadku pozwala nieodpłatnie zabrać dwie dodatkowe rzeczy: jak fotelik samochodowy, mały wózek lub łóżeczko podróżne nieodpłatne. Z uwagi na wielorakość regulaminów polecamy kontakt z przewoźnikiem w celu ustalania przywilejów dla opiekunów z małym dzieckiem.

Dla dzieci starszych do lat 12 w większości przypadków można wykupić bilet w specjalnej taryfie w którym dziecko otrzymuje swoje niezależne miejsce obok opiekuna oraz prawo do dodatkowego bagażu. Wielkość takiego bagażu uzależniona jest od regulaminu przewoźnika.

Proszę pamiętać, że nie ma przeciwwskazań aby dla dziecka do lat 2 wykupić na takiej samej zasadzie co dla dzieci do lat 12 bilet w specjalnej taryfie. Dziecko wtedy może podróżować w specjalnym foteliku ( niektóre linie wymagają foteliki z naklejkę CE oraz napisem „Certified for use on aircraft” ) lub można np. korzystać ze specjalnego leżaczka oferowanego przez firmę Stokke o nazwie Jet Kids.

Jest to wielofunkcyjna walizeczka specjalnie zaprojektowana do potrzeb podróży lotniczych, która pozwala przygotować fotele lotnicze pod potrzeby dziecka. Wiele firm lotniczych zezwala na przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych lecz jeżeli wystąpi problem w jego stabilnym montażem, personel może poprosić o nadanie go jako dodatkowy bagaż co może wiązać się z dodatkowym kosztem. Niektóre linie szczególnie te obsługujące długie trasy oferują specjalne kosze do spania dla małych dzieci. Liczba tych koszy w samolocie jest ograniczona w związku z tym już na etapie wykupu biletu sugerujemy ustalenie zasad korzystania z tego typu udogodnień.

Na zakończenie tych ogólnych informacji sugerujemy aby zawsze kontaktować się z przewoźnikiem i obsługą lotniska na każdym etapie podróży, informując o fakcie podróży z małym dzieckiem. Pojawi się np. możliwość wchodzenia na pokład przed innym pasażerami, a na lotnisku mogą być udostępniane bezpłatnie wózki dziecięce do poruszania się z dzieckiem w ramach terminalu. Bardzo często są też specjalne strefy dla rodzin z dziećmi czy specjalne pokoje dla dzieci do karmienia lub zabawy.

Przy odprawie bagażowej proszę pokazywać wszystkie dodatkowe przedmioty które chcecie Państwo zabrać na pokład. Może się okazać, że przewoźnik będzie stosunkowo restrykcyjny i nie pozwoli ich zabrać na pokład, a jedynie zezwoli na bezpłatne nadanie do luku bagażowego. Odprawy bagażowe kończą się z reguły na 40 minut przed odlotem.

Wracając do problemów wózków w samolocie.

Obojętnie czy przewoźnik zabierze wózek bezpłatnie czy odpłatnie obowiązuje ogólna zasada, że z dzieckiem i wózkiem dojedziemy jedynie do samolotu.

Obsługa techniczna zabierze go z płyty lotniska lub rękawa do luku bazowego i odda przy wysiadaniu z samolotu pod warunkiem że wózek został zgłoszony przy odprawie bagażowej i jest oznaczony etykietą "delivery to the aircraft". Większe wózki ( nie tylko pod kątem wielkości ale i wagi ) lepiej od razu nadać na bagaż. Pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć wózek przed uszkodzeniami transportowymi. Niektórzy producenci wózków oferują spacje torby do pakownia wózków np. Stokke pram pack. Torby powodują, że wózki nie ulegają zniszczenie nawet w warunkach transportu lotniczego.

Przy spełnieniu wymagań bagażu podręcznego istnieje jednak możliwość wniesienia wózka na pokład samolotu. Wózek taki musi być spakowany do torby i spełniać wymogi gabarytowe bagażu podręcznego. Przykładem może być oferta wózka firmy GB Pockit, który po złożeniu minimalizuje swoje gabaryty.

Zabierając wózek w podróż lotniczą proponujemy kierować się zasadą aby był to wózek lekki, pozwalający w mirę możliwości obsługiwać go jedną ręką. Szczególnie dotyczy to pasażerów podróżujących w pojedynkę ponieważ będą kłopoty z odłożeniem dziecka. Przydają się również rozwiązania ze skrętnym kołami co umożliwia manewrowanie w ciasnych pomieszczeniach lotniska.

Na koniec parę praktycznych porad;

  1. Dobrze zabrać ze sobą dwa smoczki gryzki. Gdy jeden upadnie na podłogę jesteśmy przygotowani na szybką podmianę,

  2. Karmić dziecko ( butelką lub piersią )szczególnie w czasie starów i lądowania. Wyrównuje to różnicę ciśnień, redukując bój w kanałach usznych jak również uspokaja malca.

  3. Zabrać kocyk z uwagi na klimatyzację, bo w samolocie potrafi zrobić się chłodno,

  4. Na lotniskach świetnie sprawdzają się chusty do noszenia lub nosidła. Pomimo, że są osoby, które z rezerwą podchodzą do tych rozwiązań to podkreślamy, że szczególnie w podróży lotniczej te produkty doskonale się sprawdzają,

  5. Nie zabieraj zbyt dużej ilości produktów bo to utrudni przemieszczanie się z dzieckiem. Należy wybrać to co niezbędne w zakresie higieny, jak pieluchy, czy produkty do karmienia i picia,

  6. Opanuj swoje emocje „reise fever” . Dzieci to czują. Lotniska i przewoźnicy oferują wiele udogodnień dla podróżnych z dziećmi dlatego nie unikaj pytań u obsługi lotniska czy u przewoźnika, a wiele ułatwień pomoże wam w podróży.

  7. Przed odlotem sprawdź aktualne wymogi i regulamin przekaźnika w zakresie dodatkowych wymagań czy ograniczeń związanych z podróżą z dzieckiem, a nic cię nie zaskoczy .

Życzymy bezpiecznej i komfortowej podróży. Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą wózków dziecięcych do samolotu.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany