Przyczepka rowerowa a fotelik rowerowy dla dzieci
Co będzie lepsze przyczepka czy fotelik rowerowy?
To nurtujące pytanie pojawiające się szczególnie wśród Rodziców, którzy aktywnie jeżdżą na rowerach i chcą, aby ich pociechy również uczestniczyły w tej aktywności. Kiedy nasza pociecha jest jeszcze na tyle mała, aby samodzielnie nie jeździć, to mamy dla Was dwa rozwiązania najczęściej wybierane przez Rodziców - fotelik dla dzieci z mocowaniem do roweru osoby dorosłej lub przyczepka podłączona do roweru opiekuna. W niniejszym artykule podpowiemy Wam jakie wady i jakie zalety posiadają te dwa rozwiązania. Na tej podstawie będziecie mogli zdecydować o tym, który wariant będzie najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb.
Czy przyczepka do roweru jest legalna?
Odpowiadamy zdecydowanie TAK. W dalszym ciągu pojawiają się w tej kwestii wątpliwości odnośnie legalności przyczepek rowerowych, ale nie ma czym się martwić, są w pełni legalne. Warto jednak zapoznać się z wymogami jakie powinna spełnić przyczepka do roweru poruszająca się po drogach.
Jako pierwsze weźmy pod lupę
OŚWIETLENIE PRZYCZEPKI ROWEROWEJ - jakie powinno być?
- z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej,
- z przodu, jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego, jedno światło pozycyjne barwy białej.
- przyczepka rowerowa, której konstrukcja uniemożliwia / zasłania sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką musi być wyposażone w dodatkowe kierunkowskazy – sytuacja ta dotyczy np. rowerów zabudowanych
Kolejna istotna kwestia to
MOCOWANIE PRZYCZEPY DO ROWERU
- przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe, uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru,
- dziecko przewożone w przyczepce rowerowej powinno być zapięte w pasy bezpieczeństwa!
Czy dziecko w przyczepce rowerowej powinno mieć kask?
W naszym kraju nie ma przepisu który reguluje taką kwestię. Decyzję o posiadaniu przez dziecko kasku pozostawiamy Rodzicom. Natomiast należy pamiętać, że kask zmniejsza ryzyko w sytuacjach ekstremalnych. np. najechanie na przyczepkę przed innego rowerzystę. Bezpieczeństwo Naszego dziecka w tym przypadku odgrywa najważniejszą rolę, a dobrze dopasowany kask to bezpieczeństwo gwarantowane dla Twojej pociechy.
Rynek oferuje Nam multum przyczepek rowerowych i fotelików rowerowych, a to z kolei nie ułatwia Nam wyboru. Zastanawiamy się co będzie odpowiednie dla Naszego malca, który rośnie a my chcemy dokonać zakupu, który posłuży na dłuższy czas.
Poniżej odpowiemy na nurtujące pytanie
Czy warto kupić przyczepkę rowerową?
To zależy. Wiele czynników wpływa na taką decyzję - przede wszystkim Wasze potrzeby i oczekiwania oraz to czy chcecie dokonać zakupu uwzględniając jedno dziecko czy chcecie, aby ten produkt był przeznaczony dla dwójki dzieci.
Przed podjęciem decyzji trzeba omówić wiele kryteriów, które pozwolą Wam ostatecznie zdecydować.
Trzeba jednak zauważyć, że przyczepki rowerowe to wszechstronne rozwiązanie do przewozu dziecka lub dzieci. Do najchętniej wybieranych producentów pod względem funkcjonalności i designu należą przyczepki rowerowe od marki Thule.
Dlaczego tak je lubimy?
Przede wszystkim dlatego, że występują w wersji przyczepki rowerowej dla jednego dziecka lub dla dwójki dzieci.
Do najczęściej wybieranych należą Thule Chariot Sport oraz Thule Chariot Cab, która przeznaczona jest dla dwójki dzieci.
Te przyczepki rowerowe zasłynęły przede wszystkim dlatego, że niezależnie od pory roku przyczepki rowerowe z serii Thule Chariot Sport doskonale sprawdzają się podczas różnych form aktywności, nie tylko jako typowa przyczepka rowerowa, bo doskonale sprawdzi się na przykład jako wózek do joggingu. Za sprawą jej funkcjonalności i wszechstronności Twoja pociecha może uczestniczyć wspólnie z Tobą w wybranych przez Ciebie aktywnościach.
Co więcej
Przyczepki rowerowe i wózki do biegania dedykowane są dla dzieci, które są już pewnie siedzące, a dzieje się to w okolicach od około szóstego miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że w trakcie szybszego poruszania się dziecko narażone jest na większe wstrząsy i działanie dodatkowych sił bezwładności. Dlatego też firma Thule przygotowała dla najmniejszych użytkowników specjalny hamaczek Chariot Infant Sling - który po zamontowaniu pozwala używać przyczepkę już od 1 do 10 miesiąca życia.
Uwagę warto przeznaczyć również dla Thule Chariot Cab 2 - czyli dla podwójnej przyczepki rowerowej.
Zaprojektowana z myślą o komforcie dziecka. Wygodna, wytrzymała i amortyzowana przyczepka rowerowa ułatwia rodzinom o aktywnym stylu życia organizowanie wspólnych spacerów i aktywności.
Przyczepkę rowerową Thule Chariot Cab 2 można używać zarówno na leśnych ścieżkach, ścieżkach rowerowych, jak i podczas codziennych dojazdów, na przykład do przedszkola.
Więcej informacji o powyższych przyczepkach rowerowych dla dzieci znajdziecie na Naszym blogu.
Dobrze znaną marką jest również Hamax specjalizujący się w produkcji fotelików rowerowych oraz przyczepek rowerowych dla Naszych najmłodszych użytkowników.
Wśród Rodziców decydujących się na zakup przyczepki rowerowej pojawiają się najczęściej te modele Hamax Cocoon One pojedyncza przyczepka rowerowa oraz Hamax Breeze - czyli podwójna przyczepka rowerowa.
Przyczepki marki Hamax łączą w sobie funkcje przyczepki rowerowej, wózka, wózka do biegania i towarzysza biegów narciarskich.
Ten wszechstronny produkt dla rodziny pozwala na wiele wspólnych aktywności na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku czy rodzaju terenu.
Niezależnie od tego, którą z powyższych przyczepek zechcesz wybrać, będzie to dobry wybór, jeśli tylko potrzebujesz wszechstronności, funkcjonalności i zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa dla Twojej pociechy to zarówno marka Hamax jak i Thule będą dobrym rozwiązaniem.
Kolejnym nurtującym pytaniem wśród Rodziców jest zastanawianie się do jakiego wieku posłuży przyczepka rowerowa?
Standardy rynkowe rekomendują przewożenie dzieci w przyczepkach do około 6 roku życia. Na stronie u poszczególnych producentów możemy znaleźć informację o maksymalnym obciążeniu w przyczepce 1 osobowej, które z reguły wynosi ok 22-30 kg, natomiast w przyczepce 2 osobowej z reguły ok 31-45kg. Zawsze należy obserwować Nasze dzieci, bo jeśli szybciej wyrosną to i szybciej musimy zrezygnować z przewożenia ich w przyczepce dla utrzymania zasad bezpieczeństwa.
Czy do przyczepki rowerowej musi mieć kask?
Zdania są podzielone, gdyż normy prawne nie uwzględniają konieczności noszenia kasku przez dziecko podróżujące w przyczepce rowerowej. Rekomendujemy jednak, aby to akcesorium wyposażyć dziecko ze względów bezpieczeństwa. Kask to podstawowa ochrona głowy i twarzy przed urazami w razie zaistnienia wypadku. Dobrze dobrany kask chroni także szyję dziecka przed urazami, gdyż pomaga rozproszyć siłę uderzenia.
A co z fotelikami rowerowymi? Czy są lepsze niż przyczepki rowerowe?
Lepsze, gorsze - spójrzmy na to w trochę inny sposób. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Na pierwsze miejsce wysuwają nam się dobrze znane Wam marki - Thule oraz Hamax, które słyną z akcesoriów przeznaczonych do wycieczek rowerowych.
Pierwszym, będzie Fotelik rowerowy Hamax Caress montowany na ramie. To co należy do jego najważniejszych atutów to wyposażenie w regulowane oparcie i funkcję odchylenia o 20°. Rodzice, którzy wybrali ten model są zachwyceni jego funkcjonalnością, gdyż każda z regulacji została zaprojektowana tak, aby można było obsługiwać ją jedną ręką, dzięki czemu drugą ręką można stabilizować rowerek podczas zabezpieczania w nim dziecka.
Kolejnym punktem i najważniejszym podczas podejmowania decyzji o zakupie fotelika rowerowego jest amortyzacja zapewniająca optymalny komfort Tobie i Twojemu dziecku. Opcja montowana na ramie posiada dwubelkowy stalowy system zawieszenia, co zapewni płynną i bezpieczną jazdę Twojemu maluchowi.
Foteliki rowerowe Hamax są łatwe w użyciu, zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom i przede wszystkim bezpieczną i komfortową jazdę małemu pasażerowi.
Kolejnym fotelikiem rowerowym będzie Thule RideAlong 2.
Renomowana marka Thule słynie pod każdym względem z dbałości o detale i funkcjonalności co również zastosowano podczas projektowania fotelików rowerowych. Powyższy model posiada regulowane jedną ręką zapięcia stóp oraz podnóżki, które można dowolnie dopasowywać, co pozwala na ich modyfikację w miarę dorastania dziecka.
Thule jest równoznaczne z komfortem i bezpieczeństwem przewożonego dziecka. Dlatego też fotelik rowerowy Thule RideAlong 2 posiada funkcję pięciostopniowej regulacji odchylania oparcia jedną ręką do maksymalnie 20°, co gwarantuje maluchowi wygodę oraz możliwość drzemki podczas przejażdżki rowerem.
Do ilu kilogramów można przewozić dziecko w foteliku rowerowym?
Podczas decyzji o zakupie fotelika rowerowego musimy zwrócić uwagę na maksymalną wagę dziecka do której przystosowany jest fotelik. Wyróżnia się trzy kategorie:
-
Fotelik rowerowy do 15 kg montowany za rowerzystą kategoria A15
-
Fotelik rowerowy do 22 kg montowany za rowerzystą kategoria A22
-
Fotelik rowerowy do 15 kg montowany przed rowerzystą kategoria C15.
Na rynku możemy również spotkać foteliki rowerowe do 35 kg lub modele montowane za kierownicą nawet do 22 kg wagi dziecka. Rekomenduje się, aby dzieci w fotelikach rowerowych przewożone były przez osoby sprawne fizycznie i doświadczone pod względem wycieczek rowerowych.
Jazda z dodatkowym obciążeniem w postaci dziecka na foteliku rowerowym może łatwo doprowadzić do wywrócenia, szczególnie jeśli po raz pierwszy podejmujemy próbę przewozu dziecka w foteliku rowerowym.
W sklepie Mama i Ja zachęcamy do zakupów bezpiecznych oraz certyfikowanych produktów dziecięcych. Rodzicu, ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że tu w tym sklepie zawsze możesz liczyć na Nasze wsparcie - bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka są dla Nas najważniejsze.
Komentarze
Zostaw komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany.