Dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy

 

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Jest to jedno z fundamentalnych pytań jakie stawiają sobie rodzice kiedy przewożą dziecko w foteliku samochodowym. Pierwszy fotelik samochodowy dedykowany dla najmłodszych pasażerów ( grupa 0 -13 kg ) zawsze montujemy tyłem do kierunku jazdy. Dostawcy fotelików w instrukcji montażu wyraźnie wskazują, że tylko ten kierunek przewożenia jest jedynym dopuszczalnym. Dodatkowo producenci robią wszystko, aby konstrukcje dziecięcych fotelików nie dały się zamontować inaczej. Następny fotel ( grupa 9-18 kg ) dla dzieci powyżej pierwszego roku bardzo często ma już dwie opcje montażu, przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Pojawienie się możliwości wyboru generuje więc pierwsze dylematy. Wielu rodziców oczekuje, że pozycja przodem do kierunku jazdy będzie dla dziecka bardziej komfortowa z uwagi na możliwość obserwacji tego co dzieje się z przodu. Dodatkowo dzieci w pierwszym momencie takiego montażu wykazują większe zainteresowanie niż kiedy pozostają obrócone tyłem do kierunku jazdy.


Do kiedy obowiązkowe jest przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy?


W tym artykule postaramy się podpowiedzieć od kiedy można i czy warto przewozić dzieci przodem do kierunku jazdy. Na początku tego tematu należy pamiętać, że przepisy o ruch drogowym wyraźnie wskazuje że dzieci w grupie ( 0-13 kg ) muszą bezwzględnie podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy!


Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze zgodnie ze statystykami powypadkowymi najwięcej zdarzeń drogowych jest konsekwencją zderzeń czołowych. Po drugie zdarzenia te generują największe przeciążenie co skutkuje, w wyniku działania sił bezwładności, tym że zablokowane pasami nasze ciało jest, jak gdyby, brutalnie rzucane do przodu. Po trzecie ciało małego dziecka to nie kopia dorosłego człowieka. Różnice w budowie anatomicznej wyraźnie wskazują, że ciało niemowlaka jest dużo gorzej przystosowane to radzenia sobie z jakimikolwiek przeciążeniami.


Biorąc to wszystko pod uwagę, jeżeli niemowlę podróżuje tyłem do kierunku jazdy to w sytuacji zderzenia czołowego jest wciskane w oparcie swojego fotela od linii głowy aż do linii bioder. To swoiste „podparcie od tyłu ” skutecznie powoduje, że szczególnie kręgosłup ( odcinek szyjny ) nie musi wykonywać potężnej pracy związanej z utrzymanie głowy jak ma to miejsce kiedy dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy. W tym drugim przypadku szyja dziecka samodzielnie przeciwdziała potężnym siłom bezwładności.

 

obrazek ilustrujący siły działające na fotelik samochodowy

 

Inżynierowie od fotelików doskonale wiedzą, że małe dzieci nie radzą sobie z takim przeciążeniami dlatego powstała nowa dyrektywa ECE r 129, która wydłuża obowiązek jazdy tyłem do kierunku jazdy aż do 15 miesięcy.

Analizując statystyki powypadkowe i ich konsekwencje dla małych pasażerów w zależności od kierunku jazdy zdecydowanie rekomendujemy: jeździć tyłem do kierunku jazdy tak długo jak tylko się da !

 

Obrazek ilustrujący siły działające na dziecko w foteliku


Kiedy przodem do kierunku jazdy w dziecięcym foteliku samochodowym?


W kwestii świadomego wyboru jazdy tyłem nie chodzi nawet o wspominany powyżej czas tj. wiek małego pasażera, 12 czy 15 miesięcy, ale mówimy tu o okresie co najmniej do czterech lat ( dotyczy fotelików 9-18 kg ). Przesiadka do jazdy przodem jest zdecydowanie mniej bezpieczna niż pozycja tyłem do kierunku jazdy i powinna następować w momencie gdy nie ma już technicznych możliwości do dalszej jazdy tyłem. To nie kaprys dziecka, a potrzeba bezpiecznego przewozu dziecka powinna decydować o tym jak malec jest przewożony.

Polecamy Państwu, aby przy zakupie fotela ( grupa 9-18 kg - foteliki do około czterech lat ) wybierać wersję umożliwiającą dalej jazdę waszej pociechy tyłem do kierunku jazdy, tzw. foteliki z grupy RWF. Aktualnie w sprzedaży są foteliki samochodowe tzw. „obrotowe”, które w każdej chwili pozwalają zmienić kierunek jazdy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób dzisiaj wahających się. W tym przypadku liczymy na to, że później zdobyta wiedza utwierdzi was w tym temacie i nie ulegniecie Państwo pokusie zmiany kierunku jazdy.

 


Fotelik dziecięcy z przodu przodem do kierunku jazdy


Czy dobrze jest przewozić dziecko przodem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu? To pytanie również należy rozważyć w kategorii zgodności z przepisami o ruchu drogowym w zderzeniu z danymi wynikającymi ze statystyk powypadkowych.
Przepisy o ruch drogowym w swoich ogólnych regulacjach narzucają jedynie obowiązek przewożenia dziecka od biologicznego urodzenia, aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu w specjalnym urządzaniu podtrzymującym (tu należy rozumieć odpowiednio dobrany dziecięcy fotelik samochodowy z atestem). Te same przepisy nie zabraniają przewożenia dzieci w prawidłowo zamontowanych fotelikach samochodowych na przednim siedzeniu.

W przypadku przewożenia dziecka w foteliku samochodowy z przodu, zgodnie z przepisami, należy koniecznie dezaktywować poduszkę powietrzną. Powodem jest otwierająca się w zależności od przeciążeń poduszka powietrzna, która z dużym impetem może uderzyć w wystający dziecięcy fotelik samochodowy. Energia otwarcia jest tak duża, że sama w sobie może wywołać poważne obrażania u dziecka.


Ale to nie poduszka jest powodem niepolecania tego miejsca dla dziecka. Powołując się po raz kolejny na statystyki powypadkowe chcemy podkreślić fakt, że miejsce obok kierowcy jest miejscem bardziej niebezpiecznym. Pragniemy poinformować za naukowcami z Uniwersytetu Buffalo w USA, że pasażerowie siedzący na tylnym siedzeniu są nawet do 86 procent bezpieczniejsi niż pasażerowie zajmujący miejsca z przodu. Dane te są konsekwencją przebadania wszystkich wypadków samochodowych z ofiarami śmiertelnymi zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2003.

 

dziecko w foteliku maxi cosi tyłem do kierunku jazdy


Podkreślmy również, że montaż fotelika przodem do kierunku jazdy na przednim czy na tylnym siedzeniu w niczym nie zmienia kierunku czy wielkości działania sił bezwładności na ciało siedzącego tam dziecka. Negatywne działanie tych sił przy przewożeniu przodem do kierunku jazdy w tych dwóch przypadkach pozostaje takie samo.
Podtrzymujemy więc rekomendację aby malec podróżował:

 

  • tyłem do kierunku jazdy tak długo jak się tylko da,
  • ze względu na lepszy wskaźnik bezpieczeństwa, zdecydowanie montaż fotelika na tylnym siedzeniu.


Zapraszamy Państwa do naszych sklepów Mama i Ja w Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Toruniu. Przeszkolony personel ułatwi Państwu wybór odpowiedniego fotelika. Nasz personel dodatkowo zajmie się dopasowaniem rozważanych fotelików do Państwa samochodu jak i treningiem montażowym.

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.