Laktatory co to, jaki najlepszy ? 

 
Laktator to inaczej odciągacz pokarmu z kobiecej piersi. Laktator to zmyślne urządzenie pozwalające karmiącym matkom na samodzielne odciąganie pokarmu.
 
laktator karmienie
 
 

Kiedy laktator się sprawdza. Opinie użytkowników 

 

1. W sytuacji kiedy małe dzieci nie potrafią samodzielnie ssać laktator wspomaga mamę umożliwiając jej w prosty sposób ściągnąć pokarm do butelki,

2. Gdy karmiąca mama przewiduje dłuższą nieobecność  w kontakcie ze swoim dzieckiem ,a chce wykorzystać swój pokarm; 

3. Kiedy w piersi kobiety pojawia się nadmiar pokarmu, który wywoduje obrzęk piersi i stany bólowe. Pozwala też poradzić sobie z bolesnością piersi lub nawałem pokarmu. 

 
Zgodnie z rekomendacją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca się wszystkim matkom, aby dobrowolnie nie rezygnowały z karmienia piersią i
kontynuowały ten proces przez co najmniej  6 miesięcy.
 
 
laktator dwufunkcyjny
 

Jak działa Laktator, jego podstawowe funkcje

 
Tak jak na wstępie wspomnieliśmy laktator to proste urządzenie, które służy kobietom do odciągania pokarmu z piersi. Przykłada się go bezpośredni do piersi  a wytworzone przez urządzenie delikatne podciśnienie zasysa mleko do specjalnego zbiorniczka często przypominającego dziecięcą  butelkę do karmienia. Ze względów praktycznych odciągnięty pokarm należy od razu podać dziecku, które ma kłopot ze ssaniem piersi lub zmrozić do późniejszego wykorzystania.
 

Podział Laktatorów 

 
Z jednej strony laktatory to proste urządzenia, a ich zasadniczy podział opiera się na urządzeniach  obsługiwanych ręcznie lub elektrycznie. 
 

Laktatory ręczne 

Laktatory ręczne nazywane są też wymiennie manualnymi. Główną zaletą laktatorów manualnych jest ich cena. Są znacznie tańsze oraz bardzo często najmniejsze. Ich konstrukcja umożliwia  łatwe przewożenie. Do funkcjonowania nie potrzebują żadnego zasilania. Aby działały trzeba wysilić pracę mięśnie ręki. Rytmiczne i równomierne ściskanie gruszki tłokowej lub przesuwanie stosownego tłoczka za pomocą dźwigni doprowadza do procesu zasysania pokarmu z kobiecej piersi.
 
Laktatory ręczne ze względu na budowę dzielimy na 
 

Laktator z gruszką  

To zdecydowanie najstarszy typ laktatora. Mleko odciąga się tu za pomocą zainstalowanej gruszki, którą przez rytmiczne ściskanie i puszczanie wywołuje podciśnienie opróżniające pierś. Laktator dziś coraz mniej popularny z uwagi na potrzebę  użycie obu rąk.
 

Laktator z pompką

Odciąganie pokarmu z piersi odbywa się przy użyciu prostej pompki połączonej z lejkiem przykładanym do piesi oraz  butelki do której gromadzi się pokarm.
 

Laktator tłokowy

Jego działanie oparte jest na przesuwanym tłoku który podobne jak w strzykawce wysuwając się powoduje podcienienie zasysające mleko matki. Ruch tłoka uruchamiany jest z reguły przez odpowiednią dźwignię. 
 

Laktatory elektryczne

 
Laktatory elektryczne jaka sama nazwa mówi są zasilane energia elektryczną. Związku z tym są bardziej skomplikowane w budowie więc są nieco droższe. Ich główną zaletą jest sprawność i wydajność w działaniu. Zdecydowanie skuteczniej opróżniają piersi z pokarmu. Aby działały wystarczy te laktatory podłączyć do gniazdka prądowego lub zastosować odpowiedni akumulator lub baterie. Ostatnio wiele laktatorów elektrycznych może być zasilanych bezpośrednio z gniazdka USB
 

Dodatkowo laktatory elektryczne możemy podzielić na

 

laktator elektryczny na jedną lub dwie piersi 

laktator elektryczny jedno lub dwufazowy

Podział związany z równoczesnym opróżnianiem jednej lub dwóch piersi nie wymaga dokładnego tłumaczenia, bo odpowiednio laktator na jedną pierś będzie opróżniał tylko jedną pierś, a laktator dostosowany do obsługi dwóch piersi będzie zajmował się opróżnianiem z mleka z dwóch piersi równocześnie. Laktator na dwie piersi znacząco skraca czas całkowitego opróżniania obu piersi. 
 
Innym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem dla kobiet są laktator dwufazowe . Najistotniejszą cechą tego rozwiania, jest fakt że urządzenie naśladuje rytm ssania niemowlęcia. Po podaniu  piersi maluszkowi zaczyna on ssać mleko szybko i płytko, a po zaspokojeniu pierwszego głodu przechodzi do innej fazy ssania i ssie ją zdecydowanie wolniej ale silniej. 
 
Tak jak deklarują producenci laktatorów dwufazowy w pierwszej fazie odciągania pokarmu laktator dwufazowy pracuje w trybie około 120 cykli na minutę, w drugiej fazie przechodzi  do 45 - 78 cykli na minutę. Laktatory dwufazowe są przydatne kiedy chcemy wpłynąć na stymulację piersi, ponieważ z różnych powodów mleko nie wypływa z nich z pożądaną intensywnością. Młode mamy które często muszą ściągać pokarm lub które są aktywne zawodowo i z różnych innych powodów oddzielone na dłużej od swojego dziecka na pewno docenią zalety tego urządzenia. 
Inny przykładem wykorzystania laktatora dwufazowego jest potrzeba stymulacji brodawek, aby mleko chciało wypływać z pożądaną intensywnością.
Urządzenie doskonale sprawdzi się również w sytuacji tzw. nawału mlecznego, który może pojawić się w 2-4 dobie po urodzeniu dziecka, zatoru mlecznego, zapalenia piersi lub nadmiaru pokarmu.
Laktator dwufazowy to takie „must have” każdej karmiącej mamy 
 
laktator w domu
 

Idealny laktator na co zwrócić uwagę?

 
Obojętnie jaki typ laktatora planujecie zakupić na starcie należy pamiętać, że to urządzenie przydaje się nie tylko w pierwszych dniach po pojawieniu się maluszka na świecie, ale również w dalszych miesiącach jego życia. Ze statystyk wynika że około 60% procent mam korzysta z laktatorów.
 
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wybór tego typu urządzenia jest planowana częstotliwość odciągania pokarmu. Drugim ważnym czynnikiem jest oczekiwana szybkość i skuteczność odciągania. Ostatnim ważnym czynnikiem są możliwości finansowych młodych rodziców. Mogą być też wystąpić inne medyczne powody często sugerowane przez prowadzącego lekarza dlatego przed zakupem należy zastanowić się nad wspominanymi wątkami.
 
 
laktator medela
 

Jakie cechy powinien mieć komfortowy laktator:

 

Regulacja siły ssania 

Zwracamy uwagę każda kobieta ma jednak inny poziom wrażliwości na bodźce wywołane pracą laktatora. W tej sytuacji regulacja siły ssania będzie bardzo ważną cechą przy wyborze laktatora .

Cichy tryb pracy 

Bardzo przydatna funkcja podczas wykorzystywaniu laktator do nocnego lub  rannego odciągania pokarmu. Cichy tryb pracy, gwarantuje niezakłócony, spokojny sen państwa pociechy.

Dostępne rozwiązania

Bardzo wygodną właściwością jest możliwość bezpośredniego połącznia  butelki dziecięcej z wykorzystaniem oryginalnych gwintów butelki bez potrzeby instalacji dodatkowych adapterów czy zbiorniczków na pokarm. Dodatkowo można  zwrócić uwagę na instrukcję obsługi pokazującą  rozbiórkę laktator do czyszczenia. Pomaga to zaoszczędzić czas, którego zawsze brakuje młodym rodzicom.
Inną istotną cechą laktatora  jest sprawność serwisu marki i możliwość dokupienia części zamiennych.
 
 
laktator kobieta pracująca
0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.