Ładnie przygotowane łóżeczko dla noworodka z baldachimem

 

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

 

Noworodek w domu to największa rewolucja i zmiana jaką przechodzą młodzi rodzice po pojawianiu się malca na świecie. Po pierwsze jesteśmy już po za szpitalem, bez personelu medycznego, w pewny sensie pozostawieni sami sobie. Ale bez paniki. Jak zaznaczają psychologowie, standardowe pytanie „ „co dalej?” zadaje sobie większość młodych rodziców. W tym przełomowym czasie należy zachować spokój nie stawiać sobie zbyt wygórowanych wymagań, a w razie kłopotów bezwzględnie pytać i prosić o pomoc.


Jeżeli wszystko przebiega bez kompilacji to dziecko na 100% ,,wyląduje” w łóżeczku i będzie tam spędzało większość czasu . W tym artykule postaramy się podpowiedzieć jak przygotować łóżko dla noworodka aby to jego nowe miejsce było bezpieczne i komfortowe.


Podkreślmy, że w dzisiejszym artykule skupiamy się na doborze łóżeczka szczególnie pod kątem noworodka i podpowiemy jak przygotować łóżeczko dla noworodka, natomiast w osobnym artykule „Jak dobrać łóżeczko dla niemowlaka?” omawiamy dobór łóżeczek na dłuższy okres czasu.


Okres noworodkowy jest przedziałem czasu, w którym następuje niezbędne i pełne przystosowanie się malca do nowych warunków bytowania po biologicznym urodzeniu. Zgodnie z definicją książkową noworodek to malec w wieku od urodzenia do ok 28 dni po urodzeniu. Okres ten dotyczy noworodków donoszonych, to jest takich, których ciąża trwała 38-42 tygodni. W przypadku wcześniaków, których poród następuje przed 37 tygodniem ciąży okres noworodkowy może potrwać nieco dłużej.


Kiedy szykować łóżeczko dla noworodka?


Przypominamy, że noworodek będzie spał w łóżku co najmniej 20 godzin na dobę. Pozostawiony w łóżku, szczególnie w pierwszych dnia życia, będzie czuł się niespokojny, pozbawiany kontakty z ciałem matki. Noworodek ma naturalną potrzebę przebywania w ramionach rodziców. Kontakt „ciało do ciała ” uwalnia w organizmie hormon, zwany oksytocyną. Ten ważny dla naszych emocji hormon pojawia się już kiedy rodzić przebywa blisko dziecka. Z tego tylko powodu dobre łóżeczko dla noworodka oprócz bezpiecznej i komfortowej oazy nie powinno stwarzać niepotrzebnych barier w komunikacji pomiędzy noworodkiem a opiekunami.


Skoro kontakt „skóra do skóry” jest tak dobry dla noworodka dlaczego więc malec nie powinien spać z rodzicami?

 

pięknie przygotowany pokoik dziecięcy


Według aktualnej wiedzy medycznej spanie niemowlaka z osobą dorosłą stwarza wiele zagrożeń. Noworodek nie jest w stanie niczego zasygnalizować ani wykonać jakiegokolwiek ruchu w sytuacji zagrożenia. Choć sen matki jest niezwykle czuły i wrażliwy zawsze istnieje niebezpieczeństwo przesunięcia się kołdry lub poduszki w stronę dziecka ograniczając mu np. oddychanie. Dodatkowo każdy ruch może być powodem zbędnego wybudzania. Niezależną kwestią złego ułożenia niemowlaka jest nieodpowiedni materac. Dobry materac w łóżku opiekunów powinien być dobrany pod kątem osoby dorosłej i reagować na ugięcie wagą rodzica zaczynającą się dla kobiet wskaźnikiem ok 50 kg. Waga noworodka to przeważnie ciężar zaledwie 4 kg. Zbyt twardy materac to nie jedyny problem.

Każdy nawet ten prawidłowo dobrany materac ugina się pod ciałem osoby dorosłej i na linii styku będzie wytwarzał swoisty skos w stronę dorosłego, przyciągając malca do osoby dorosłej generując mu niepłaskie i niehoryzontalne warunki do spania. Tylko dzięki osobnemu spaniu możemy stworzyć odpowiednie i higieniczne warunki do spania dla noworodka.


Kiedy kupić łóżeczko dla noworodka?


W dzisiejszym nowoczesnym świecie śmiertelność noworodków zdecydowanie spada i kwestia przesądu związana z tzw. „zapeszeniem” czyli nie kupowaniem rzeczy dla noworodka przed jego urodzeniem przechodzi do lamusa . Dzisiejsi rodzice już w zadecydowanej większości przygotowują pokoik dziecięcy z wyprzedzeniem. My doradzamy zakupić łóżeczko i je zmontować z miesięcznym wyprzedzeniem. Mamy wtedy wystarczającą ilość czasu na działania serwisowe jeśli brakuje jakiś elementów lub mamy coś uszkodzonego. Dzięki wcześniejszemu zmontowaniu i ustawieniu łózka możemy spokojnie zapoznać się z jego funkcjonowaniem oraz łóżko ma dodatkowy czas na tzw. „przewietrzenie” wskazane po przemysłowym pakowaniu.

 

Jakie łóżeczko dla noworodka wybrać?


Może to trochę złe pytanie bo okres noworodkowy kończy się po około miesiącu życia dziecka i trudno na ten krótki okres czasu planować zakup łóżka. Aktualnie producenci łóżeczek dla niemowlaków oferują konstrukcje wykonane z różnych materiałów o ciekawych funkcjach i rozwiązaniach. Przypominamy, że umowny podział konstrukcji łóżeczek, które możemy rozważać dla noworodka wygląda następująco:

  • Kołyski
  • Kosze Mojżesza
  • Łóżeczka drewniane
  • Łóżka dostawne
  • Łóżka turystyczne

Proszę pamiętać, że noworodek to bardzo wrażliwy mały człowiek dlatego łóżeczko dla noworodka powinno posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty ekologiczne związane z użytymi materiałami. Głownie dotyczy to farb i lakierów. Powierzchnia powinna być wyraźnie gładka bez jakichkolwiek zadziorów czy drzazg.

 

Kołyski i Kosze Mojżesza

 

kosz Mojżesza w pokoju


Kiedyś kołyski były bardzo popularne. Rozwiązania te ułatwiały bujanie ponieważ dzięki wyposażaniu w płozy lub odpowiednie sznurki do wieszania. Bardzo podobne do kołysek są tzw. kosze Mojżesza które zamiast płóz mają odpowiednio sztywne nogi. Kosze Mojżesza to rodzaj małych koszy wykonanych w Polsce głównie z wikliny. Są niezwykle ekologiczne ze względu na użyty naturalny materiał. Wadą tych rozwiązań jest fakt, że służą maksymalnie do ok 4 miesięcy. Zaletą bezsprzecznie jest ich mały rozmiar i mała waga. Czyni je to niezwykle mobilne, łatwe w przestawianiu. Dodatkowo mało miejsca dla dziecka powoduje, że czuje się ono tam paradoksalnie bardzo pewnie i bezpiecznie podobnie jak w łonie matki.

Dziś te konstrukcje wypierane są przez inne bardziej wielofunkcyjne rozwiązania jak np. Chicco Baby Hug, który do mobilnego łóżeczka dla niemowlaka dodaje nowe funkcje, leżaczka czy nawet krzesełka do karmienia.

 

Łóżeczka drewniane

 

łóżeczko drewniane z różowym baldachimem

 

Łóżka drewnienie niezwykle stabilne w swojej budowie mają taką zaletę, że można stosunkowo wysoko zamontować pozycje do leżnia. Jest to bardzo istotne dla rodziców ze względu na częste wkładanie i wyjmowanie dziecka z łóżka. Należy zwrócić uwagę, że w atestowanym łóżeczku jest oznaczona górna maksymalna krawędź z materacem na której może bezpiecznie leżeć Państwa pociecha. Jeżeli macie Państwo problem z odnalezieniem tego oznaczania zapraszamy do naszych sklepów Mama i Ja personel z przyjemnością pokaże Państwu to oznaczanie. Wadą konstrukcji drewnianych jest ich waga, a wiec możliwość swobodnego przemieszczania. Najbardziej popularne standardy łóżeczek drewnianych to rozmiary 120 x 60 lub 140 x 70

 

Łóżeczka dostawne

 

łóżeczko dostawne z dzieckiem w dziwnej pozycji

 

Dzisiaj łóżeczka dostawne cieszą się duża popularnością. Konstrukcje te to dziś już osobna kategoria łóżeczek niemowlęcych. Jest to samodzielne łóżeczko, które można przymocować do łóżka opiekunów za pomocą rzepów lub pasów. Po demontażu boku łóżeczka dostawnego usuwamy wszelkie bariery oddzielające malca od rodziców. Posiadanie tej konstrukcji jest niezwykle przydatne przy nocnym karmieniu lub uspokajania ponieważ nie wymaga wstawania.

Przy wyborze tej konstrukcji warto zwrócić uwagę na

1. Możliwość regulacji wysokości spania noworodka względem łóżka rodziców. Naszym zdaniem sprawdzają się konstrukcje które maja płyną regulację góra/dół pozwalającą precyzyjnie dostosować do siebie wzajemne poziomy leżenia

2. Sposób przymocowania do łóżka rodziców, który odbywa się przy pomocy specjalnych pasów, czy rzepów. Zapoznając się ze sposobem łączenia proszę wybrać wygodny i akceptowalny dla Państwa sposób montażu. Rekomendujemy aby dodatkowo kółka posiadały własne hamulce, co zawsze stabilizuje łóżko dostawne.

 


Gdzie ustawić łóżeczko dla noworodka?


Jeżeli rozważamy ustawienie łóżka dla noworodka rekomendujemy pokój dla rodziców ze względu na częste nocne karminie, pielęgnację i wstawanie opiekunów. Przypominamy aby nie ustawiać łóżeczka dla niemowlaka w takich miejscach gdzie:

  • Występuję różnica w poziomach podłogi- możliwość wywrócenia łóżeczka,
  • W bliskim sąsiedztwie otwieranych drzwi – możliwość uderzania w łóżeczko,
  • Przy źródłach ciepła jak kaloryfery – możliwość przegrzania dziecka oraz zbyt suche powietrze,
  • W miejscach dużego ruchu powietrza – możliwość przeciągu,

W miejscach gdzie występują skosy dachu - możliwość uderzenia się w głowę.

 

Jaki materac dla noworodka wybrać?

 


Materac dla noworodka powinien być elastyczny o odpowiedniej twardości. Materac zbyt miękki nie będzie w stanie podeprzeć prawidłowo kręgosłupa. Jest to spowodowane tym, że masa dziecka jest skoncentrowana na stosunkowo małej powierzchni materaca. Materac posiada tym większą elastyczność punktową im mniej się odkształca wokół punktu nacisku . Wysoka elastyczność punktowa w połączeniu z odpowiednią twardością materaca stwarza idealne warunki dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa niemowlaka i zapewnia maksymalny komfort. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej nacisk materaca rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię ciała maluszka. Najbardziej elastyczne punktowo są materace z pianki termoelastycznej, lateksu lub wysokogatunkowej zimnej pianki. Materace kokosowe, piankowo-kokosowe, a także gryczano-kokosowe posiadają znacznie mniejszą elastyczność punktową. Leżące na materacu dziecko powinno zagłębić się w nim na ok. 2 cm. Później dla dzieci starszych dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne o bardziej miękkiej i twardszej stronie.


Inny problem częściowo powiązany z materacem jest możliwość spłaszczenia główki. Główną przyczyną spłaszczenia główki u noworodków jest pozycja układania do snu. Deformacja bierze się z częstego ułożenia na plecach, co ma związek z bezpieczeństwem dziecka podczas snu. Spanie na plecach jest o tyle ważne, w przypadku niemowląt, że zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS). Nie należy zatem rezygnować z tego ułożenia dziecka, ale, ze względu na możliwość odkształcenia, warto przyjrzeć się kształtowi główki niemowlęcia. Warto również wiedzieć, jak można zapobiec tej asymetrii.

  • Plagiocefalia – tył główki dziecka przebiega po skosie, co wpływa na nieestetyczny wygląd, ale również może wpłynąć na asymetrię twarzy.
  • Brachycefalia – główka jest nieproporcjonalnie szersza, niż oś przód-tył. Spłaszczeniu ulega tył główki.
  • Dolichocefalia – główka jest spłaszczona po obu bokach, przez co wydaje się węższa i dłuższa

 

rysunek przedstawiający pozycje śpiącego dziecka

 

Zespół śmierci łóżeczkowej (SIDS, z ang. Sudden Infant Death Syndrome ) jest jedną z największych zagadek współczesnej medycyny. Zdrowe niemowlę umiera nagle, z niewyjaśnionych przyczyn, podczas nocnego snu. Problem dotyczy głównie maluchów pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W Polsce ma miejsce w ok. 180 przypadkach rocznie.


Dzieci, które śpią z rodzicami w tym samym łóżku są aż 5 razy bardziej narażone na śmierć łóżeczkową tak wykazują najnowsze wyniki badań brytyjskich naukowców.
W celu zabezpieczania się przed zespołem śmierci łóżeczkowej polecamy

 

Monitor oddechu babysense 7

 

monitor oddechu baby sefe 7

 

Dodatkowo rekomendujemy systemy nadzorujące strefy, w których przebywa noworodek. Systemy te powalają mieć połączenie wizualne i dźwiękowe. Dzięki małej poręcznej konstrukcji mogą być dowolnie przenoszone w zależności od potrzeb i miejsca przebywania noworodka. Urządzenia te powszechnie nazywane są przez rodziców jako Elektroniczne nianie:

 

Czy noworodek potrzebuje poduszki?


Noworodkowi generalnie nie jest potrzebna poduszka chyba, że lekarz pediatra zaleci inaczej . Prosimy zwrócić uwagę, że główka noworodka najczęściej jest prawie tak samo szeroka jak barki. W późniejszym czasie jeżeli zauważymy, że podczas leżenia już na boku główka niemowlęcia zaczyna opadać, znaczy to, że barki już się poszerzyły i jest to właściwy moment, aby podłożyć mały, płaski jasiek. Poduszka jest również niewskazana, gdy niemowlę leży na brzuchu. W tej sytuacji jego twarz mogłaby się zagłębić w poduszce, a śpiący maluch mógłby mieć problemy ze swobodnym oddychaniem.

 

Jaką pościel dla noworodka wybrać?

 

Tak jak u osoby dorosłej na skórze dziecka znajdują się receptory odpowiedzialne za bodźce przekazywane do rozwijającego się mózgu noworodka. Mamy świadomość, że największe znaczenie dla rozwoju emocjonalnego noworodka to dotyk opiekunów, ale kontakt z miękkim i delikatnym materiałem będzie dostarczał również przyjemne wrażania.
Wybierając pościel dla noworodka powinniśmy skoncentrować się na:

  • rozmiarze pościeli,
  • jakości wykonania,
  • składzie materiałów,

Najlepsza dla noworodka powinna być wysokogatunkowa pościel wykonana w 100% z bawełny. Jako produkt naturalny i oddychający będzie idealnie zapobiegał przegrzaniu czy poceniu się niemowlaka.


Dobry materiał pościelowy powinien być również miękki.


Odpowiednia jakość wykonania sprawi, że zameczki nie będą drażniły noworodka. Komfortowe dla maluszka będzie zamknięcie poszewek na tzw. zakładkę, czyli kryty suwak.


Zwracamy uwagę ze powinniśmy zakupić co najmniej dwa komplety pościeli z uwagi na ryzyko zabrudzenia. Do prania najlepiej stosować środki z atestacją do użytku do prania artykułów dziecięcych ponieważ skóra noworodka jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju alergeny.


W zależności od pory roku i temperatury zamiast pościeli można używać do izolacji termicznej:

  • Rożków niemowlęcych
  • Otulaczy z rękawami i bez
  • Kocyków dziecięcych
  • Śpiworki do spania

 

dziecko leży w łóżeczku

 

Mamy świadomość ze powyższy artykuł jedynie wywołał pewne tematy. Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym personelem w sklepach Mama i ja w Gdańsk, Łodzi, Gdyni i Toruniu. Mamy stosunkowo dużą ofertę łóżeczek, materacy i pościeli. W jednym miejscu można porównać wiele rozwiązań nie tylko pod katem estetycznym ale również pod katem funkcjonalnym. Podkreślamy z ofertą sklepów stacjonarnych nie zawsze pokrywa się z oferta sklepu internetowego wiec tym bardziej zachęcamy do spotkania w naszych sklepach

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.