Ranking fotelików samochodowych 15-36 kg
Ranking fotelików samochodowych 15-36 kg
Ostatni ranking, który chcemy Państwu zaprezentować dotyczy fotelików dla dzieci z grupy wiekowej od trzech do około 12 lat. Jeszcze raz, podobnie jak w dwóch poprzednich rankingach dotyczących fotelików dzieci z grupy 0+ i grupy 1 (zgodnie z podziałem wg ECE R44), chcemy i musimy zrobić podobne zastrzeżenia dotyczące jakości rankingu. Najważniejszą sprawą jest wiarygodność rankingu. Jest niewiele produktów dla dzieci, które aż w takiej mierze odpowiadają za możliwość przeżycia w trakcie losowego zdarzenia jak np. zderzenie pojazdów. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tego faktu, ranking musi być niesamowicie rzetelny, oparty wyłącznie o pewne niepodważalne dane.
Jesteśmy dumni, że za nami stoi już trzydziestoletnie doświadczanie w branży artykułów dziecięcych. Możemy się też pochwalić, że co roku nasi pracownicy zaliczają certyfikowane kursy organizowane przez dostawców i producentów, dotyczące prawidłowej procedury doboru i montażu dziecięcych fotelików samochodowych. Jednak nie posiadamy funduszy ani żadnych narzędzi potrzebnych do organizacji badań laboratoryjnych porównujących jakość dziecięcych fotelików samochodowych. Biorąc pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo Państwa pociech, aby zaprezentować Państwu rzetelny ranking fotelików, musimy się oprzeć się na danych przygotowanych przez inną profesjonalną firmę. W Europie działa wiele laboratoriów zajmujący się weryfikacją jakości dziecięcych fotelików samochodowych. My wybraliśmy niemieckie laboratorium, które cieszy się wielkim uznaniem miedzy innym w Polsce. Przypominamy że aktualnie w Polsce obowiązuje obowiązek używania dziecięcych fotelików samochodowych od biologicznego urodzenia aż do 150 cm wzrostu czyli aż do 12 lat.
Dane z ADAC, a ranking fotelików w grupie 15-36 kg
Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, w skrócie ADAC, to niemiecka organizacja posiadająca w swoim gronie ponad 17 milionów aktywnych członków. To stowarzyszenie rozpoczęło działalność w Stuttgarcie już w 1903 roku. W statucie tego klubu motoryzacyjnego jest dbanie o szeroko rozumiane bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruch drogowego oraz działanie na rzecz rozwoju motoryzacji.
Jak ADAC przeprowadza testy porównawcze fotelików ?
Aby zrozumieć i prawidłowo odczytywać wyniki testów należy mieć wiedzę na temat metodologii przeprowadzania testów . Testy porównawcze stowarzyszenia ADAC realizuje się tylko dwa razy do roku. Pierwszy cykl badań wykonywany jest na przełomie maj/ czerwiec ( seria wiosenna ) oraz druga grupa badań przeprowadzana jest w miesiącach wrzesień/październik ( seria jesienna ). Możliwość organizacji tych dwóch serii w skali roku wynika z ograniczeń czasochłonności badań laboratoryjnych. Wspominane badania w laboratoriach ADAC potrafią trwać nawet do sześciu miesięcy.
Często też pojawia się pytanie dlaczego w testach ADAC nie ma wszystkich fotelików dostępnych w Polsce? Pierwszy powód to fakt, że do testów brane są foteliki będące wyłącznie w sprzedaży detalicznej na terenie Niemiec. Drugie ograniczenie wynika z faktu, że w sklepach niemieckich występuje duża ilość różnych modeli dziecięcych fotelików samochodowych. Przedstawiciele ADAC zmuszeni są wiec do ograniczenia liczby foteli biorących udział w teście ze względu na techniczne możliwości grupy ADAC. Dokonywana jest wstępna ocena i selekcja. Ta subiektywna redukcja liczby branych foteli opiera się na popularności fotelików na rynku niemieckim i ich innowacyjności. Występują jeszcze typowo techniczne ograniczania. Jeżeli dany fotelik znajduje się na etapie modyfikacji lub był badany w latach ubiegłych nie jest typowany ponownie do testów. Biorąc, powyższe, pod uwagę należy pamiętać, że tylko istotnie zmodyfikowane w zakresie budowy fotele ( w tym nowe marki ) lub te które pojawią się w zadawalającej sprzedaży w okresie późniejszym, będą brane do testowania w następnych latach.
ADAC każdego roku informuje, że adekwatnie do zmiany stanu wiedzy zmienia lub modyfikuje co pewien czas metodologie swoich badań. Te zmiany, jeżeli następują, powodują, że nie można w sposób bezpośredni porównywać testów z różnych lat. Równocześnie firma ADAC w swoich biuletynach informuje, że przeprowadza również tak zwane badania referencyjne. Na podstawie tych badań jasno wynika że różnice w badaniach nie są na tyle istotne aby wcześniej uzyskanych wyników nie można było dalej wykorzystywać. Dzięki tym wnioskom z badań referencyjnych można śmiało przyjąć, że fotele, które otrzymały w latach wcześniejszych ocenę „bardzo dobrą”, „dobrą” lub „zadowalającą” dalej mogą być polecane w sposób prawidłowy.
Aby wyniki testów mogły być porównywalne ADAC informuje, że proces badawczy opiera się o wytyczne dyrektywy UN 44 i UN 129. Dziecięce foteliki samochodowe są testowane w ADAC w symulacji czołowego zderzenia z prędkości 64km/h. Proces opisany jest w procedurze Euro NCAP. Drugim obowiązkowym testem jest badanie skutków uderzania bocznego przy prędkości 50km/h. Test zderzenia bocznego przeprowadzany jest zgodnie z wytycznymi procedur UN 129. Do oceny montażu dziecięcych foteli samochodowych inżynierowie i technicy ADAC korzystają z pojazdów z karoserią: Ford Fiesta Citroen Berlingo, oraz VW T-Cross. Co istotne, inaczej niż przy zderzeniu czołowym w pojazdach badawczych, przy zderzeniu bocznym zamontowane są też drzwi. Od 2011 roku wszystkie części fotelików badane są też pod kątem niepożądanych składników jak: ftalany, związki fenolowe, związki cynoorganiczne lub metale ciężkie. Dotyczy części, z którymi ma kontakt mały pasażer.
Ranking fotelików samochodowych 15-36 kg. Jak budowana jest finalna ocena?
Aktualnie w ocenie rankingów fotelików w ADAC przyznawana jest konkretnemu modelowi ocena punktowa. Na 100 % oceny składa się: 50% z oceny bezpieczeństwa, 40% oceny to szeroko rozumiany sposób montażu, a pozostałe 10 % przyznawane jest w kategorii ergonomia i recykling dziecięcego fotelika samochodowego.
Podkreślamy, że im mniej punktów obok fotelika, tym lepiej w ocenie w omawianym rankingu. Aby łatwiej porównywać fotele klasyfikację podzielono na konkretne grupy. Aktualnie przedział punktowy w grupach ADAC wygląda następująco:
ADAC rekomenduje klientom końcową ocenę: „bardzo dobry”, „dobry” i „zadowalający”. Wchodząc na stronę www.adac.de w zakładce ranking dziecięcych fotelików samochodowych, macie Państwo pełną informację dotyczącą wyników przebadanych foteli.
Poniżej przedstawiamy ostatni jesienny ranking dziecięcych fotelików samochodowych zgodnie z oceną ADAC. W naszym zestawieniu poniżej wybraliśmy wyłącznie najlepsze foteliki w każdej kategorii ocen.
Foteliki z najlepszą oceną końcową w rankingu fotelików 15-36 kg
- Cybex Solution S I-Fix ocena 1,8
- Joie I-Traveler ocena 1,9
- Cybex Pallas G I-size ocena 2,0
- Recaro Mako Elite 2 ocena 2,0
Najlepsze oceny w rankingu fotelików 15-36 kg w kategorii Bezpieczeństwo
- Cybex Solution S I-Fix ocena 1,8
- Joie I-Traveler ocena 1,9
- Recaro Mako Elite 2 ocena 2,0
Najlepsze oceny w rankingu fotelików 15-36 kg w kategorii Montaż
- Cybex Solution S I-Fix ocena 1,8
- Cybex Pallas G I-size ocena 1,9
- Joie I-Traveler ocena 1,9
- Recaro Mako Elite 2 ocena 2,0
Najlepsze oceny w rankingu foteli 15-36 kg w kategorii Ergonomia
- Cybex Pallas G I-size ocena 1,8
- Britax Romer Advansfix M I-size ocena 1,9
- Recaro Mako Elite 2 ocena 1,9
Najlepsze oceny w rankingu foteli 15-36 kg w kategorii Brak zanieczyszczeń
- Britax Romer Advansfix M I-size ocena 1,0
- Cybex Pallas G I-size ocena 1,0
- Cybex Solution S I-Fix ocena 1,0
- Joie I Traveler ocena 1,0
- Recaro Titan Elite ocena 1,0
Foteliki z najlepszą oceną w rankingu 15-36 kg w kategorii Czyszczenie i recykling
- Cybex Pallas G I-size ocena 1,7
- Cybex Solution S I-Fix ocena 1,7
- Recaro Mako Elite 2 ocena 1,8
Jesienne testy porównawcze z roku 2021 wyraźnie pokazują, że przebadane fotele są w większości bardzo dobre. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi badaniami prezentowanymi na stronie ADAC.
Jak wybrać dla siebie najlepszy fotelik samochodowy w grupie 15-36 kg?
Bazując na naszym wieloletnim doświadczaniu, jak również na informacjach z biuletynu informacyjnego stowarzyszenia ADAC, nie należy zapominać, że wybór fotelika samochodowego na podstawie testów to tylko cześć prawidłowej ścieżki decyzyjnej. Drugim uzupełniającym elementem jest dopasowanie fotelika do samochodu. Ostaniem, ale bardzo ważnym składnikiem jest prawidłowy montaż fotelika i właściwe zapięcie dziecka. W innych artykułach powiązanych z prawidłowym wyborem dziecięcych fotelików samochodowych proponujemy proces zakupowy podzielić na trzy etapy:
- Wstępny wybór fotelików
- Dopasowanie wybranych modeli do samochodu
- Trening montażu fotelika samochodowego i prawidłowego zapinania dziecka.
Nie tylko my, ale inne organizacje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego, wskazują, że statystyki powypadkowe niestety udowadniają ponury fakt . 60% dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych doznaje w trakcie zderzeń samochodów, urazów. Powodem jest niewłaściwie zamontowany fotelik lub dziecko źle zapięte.
Zgodnie z naszą dewizą w sklepach Mama i Ja to właśnie bezpieczeństwo małych pasażerów jest dla naszego zespołu wartością nadrzędną. Innym istotnym elementem, na który zwracamy baczną uwagę jest komfort dziecka, a dla opiekunów łatwość montażu wybranych foteli. Aby wybór fotelików był maksymalnie łatwy w sklepach Mama i Ja jesteśmy w stanie pokazać znacznie więcej niż konkurencja. W jednym obiekcie, dotyczy sklepów w Gdańsku lub Łodzi, równocześnie prezentowane jest 140 foteli. W każdym z naszych sklepów, dotyczy to również Torunia i Gdyni, posiadamy stanowiska montażowe do potrzebnego treningu zapinania fotelików. W naszej procedurze obsługi klienta każdy pracownik ma obowiązek sprawdzenia i dopasowania wybranych fotelików w Państwa samochodach. Wszystkie te działania mają na celu dać gwarancję naszym przyszłym klientom, że wybrany fotel jest dobry i bezpieczny, a sposób montażu będzie minimalizował ewentualny negatywny efekt zderzenia samochodów.
Nie unikajcie wizyt w naszych sklepach. Mamy 30 lat zawodowego doświadczenia. Co roku szkolimy się i podnosimy własne kwalifikacje, a wszystko po to aby dać 100% zadowolenia naszym klientom.
Info o nas i kontakt: www.mamaija.pl
Nasze motto to „aby macierzyństwo było radością” !
Komentarze
Zostaw komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany.