Zanim przejdziemy do zaprezentowania rankingu fotelików samochodowych, chcemy zwrócić uwagę, że do każdych „swobodnych” rankingów dziecięcych fotelików samochodowych prezentowanych w Internecie czy Social Mediach mamy bardzo ograniczone zaufanie. Pragniemy zaznaczyć, że nie posiadamy żadnych laboratoriów do badań jakości dziecięcych fotelików samochodowych. Dodatkowo uważamy, że dziecięcy fotelik samochodowy jest specyficznym produktem odpowiedzialnym głównie za bezpieczeństwo małego pasażera szczególnie w momencie kolizji drogowej lub wypadku samochodowego. Z tego powodu, aby ranking fotelików był rzetelny, musi opierać się na wymierzalnych i wiarygodnych danych.

Ranking fotelików 0-13 kg oparty o dane z ADAC

Choć mamy trzydziestoletnie doświadczenie w sprzedaży artykułów dziecięcych, a nasi pracownicy, co roku przechodzą kilka szkoleń realizowanych przez producentów fotelików samochodowych, chcielibyśmy zaproponować Państwu nasz ranking w oparciu o badania prezentowane przez wiarygodną instytucję. W Polsce i na świecie wielką estymą i uznaniem w zakresie testowania jakości dziecięcych fotelików samochodowych cieszy się laboratorium organizacji o nazwie ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club).

ADAC to niemiecki automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków założony 24 maja 1903 roku w Stuttgarcie. Stowarzyszenie to ma na celu ochronę interesów zmotoryzowanych oraz angażuje się na rzecz rozwoju ruchu drogowego i bezpieczeństwa tychże użytkowników.

W jaki sposób ADAC bada skuteczność fotelików?

Zanim zaprezentujemy wyniki uzyskane przez poszczególne foteliki samochodowe z grupy 0-13 kg, przedstawimy Państwu najpierw informacje, w jaki sposób firma ADAC przeprowadza swoje testy porównawcze. Omawiane testy porównawczerealizowane są dwa razy do roku tj. na wiosnę (maj/ czerwiec) oraz na jesień (wrzesień/październik). Wynika to z faktu, że prace badawcze trwają ok. sześciu miesięcy. Do testów brane są wyłącznie foteliki znajdujące się w sprzedaży na terenie Niemiec. Z uwagi na fakt, że występuje duża ilość producentów i modeli fotelików, dokonywana jest najpierw wstępna selekcja. Jest ona realizowana w oparciu o znaczenie i wielkość sprzedaży fotelików na rynku niemieckim, ich innowacyjność oraz możliwości partnerów testowych ADAC.

Jeśli produkty są niedostępne lub znajdują się w fazie modyfikacji nie są brane do testów lub będą testowane w następnych latach. Modele, które były przebadane wcześniej, a nie nastąpiła ich modyfikacja w zakresie budowy, nie są też brane ponownie do testowania. Firma ADAC zawsze podkreśla, że zgodnie ze zmianą stanu wiedzy, metodologii badań, ulega zmianie sposób oceny. Wyniki więc, z lat ubiegłych, nie mogą być porównywane w sposób bezpośredni. Należy jednak wiedzieć, że badania referencyjne jednoznacznie wskazują, że różnice nie są aż tak istotne, aby nie można było opierać się na wczesnej uzyskanych wynikach. Z tego powodu firma ADAC zdecydowanie potwierdza, że fotele, które uzyskały wcześniej ocenę „bardzo dobrą”, „dobrą” lub „zadowalającą” dalej mogą być bezpiecznie polecane.

Procedura testowa ADAC oparta jest na wytycznych dyrektywy UN 44 i UN 129. ADAC informuje, że ich procedura badawcza znacznie przewyższa minimalne wymagania tych norm. W ramach tych badań foteliki są przetestowane pod kątem zderzenia czołowego z prędkości 64km/h z symulacją wytracania prędkości opisanej w procedurze Euro NCAP. Drugim obowiązkowym testem w ramach oceny jest test uderzania bocznego przy prędkości 50km/h. W tym przypadku testu zderzenia bocznego, dziecięce foteliki samochodowe montowane są na stanowisku badawczym w pojeździe z drzwiami samochodowymi, zgodnie z rozporządzeniem ONZ 129. Do oceny montażu foteli wykorzystywane są aktualne modele pojazdów takich jak: VW T-Cross, Ford Fiesta, lub Citroen Berlingo. Od 2011 roku wszystkie części fotelików, z którymi ma bezpośredni kontakt mały pasażer badane są pod kątem występowania niepożądanych składników jak: ftalany, związki fenolowe, związki cynoorganiczne lub metale ciężkie.

Sądzimy, że teraz macie Państwo ogólne pojęcie jak przebiega proces badania, więc czas dowiedzieć się jak firma ADAC interpretuje wyniki i jak finalnie ocenia badany fotelik.

Ranking fotelików samochodowych 0-13 kg na podstawie oceny ADAC

Końcowa ocena, którą uzyskuje dziecięcy fotelik samochodowy w omawianym rankingu składa się z następujących składników. Najważniejsza punktacja przyznawana jest za bezpieczeństwo i stanowi 50 % oceny końcowej. Następnie oceniane są kwestie związane ze sposobem montażu i stanowią 40% oceny finalnej fotelika. Ostanie 10 % oceny końcowej zarezerwowane jest pod ocenę ergonomii recyklingu fotelika samochodowego.

Skala punktacji ADAC fotelików dziecięcych 0-13 kg

Teraz wystarczy wejść na stronę ADAC, wyszukać porządny fotelik i zobaczyć jego punktację. Poniżej podajemy ranking fotelików w ostatnim badaniu jesiennym opublikowanym na stronie ADAC. W wykazie poniżej umieściliśmy wyłącznie liderów w każdej grupie.

Foteliki z najlepszą oceną w rankingu fotelików samochodowych 0-13 kg

na bazie IZI Modular I size ocena 1,7
Silver Cros Simply City Plus na bazie simplifix Isofix ocena 1,7
na bazie Tinca base ocena 1,7
Baby Zen Izi Go Modular X1 na bazie IZI Modular I size ocena 1,7

Fotelik z najlepszą oceną w rankingu fotelików 0-13 kg w kategorii Bezpieczeństwo

Peg Perego Prima Viaggio lounge ocena 1,2

Foteliki z najlepszą oceną w rankingu fotelików 0-13 kg w kategorii Montaż

Silver Cross Simply City Plus na bazie simplifix Isofix ocena 1,8
Maxi Cosi Marble ocena 1,8

Fotelik z najlepszą oceną w rankingu foteli 0-13 kg w kategorii ergonomia

Silver Cros Simply City Plus ocena 1,6
ocena 1,6
Chicco Kiros I size ocena 1,6
 

Fotelik z najlepszą oceną w rankingu foteli 0-13 kg w kategorii brak zanieczyszczeń

Stokke Izi Go Modular X1      ocena 1,0
ocena 1,0
Maxi Cosi Marble ocena 1,0
Hauck Select Baby ocena 1,0
Graco Snugessentials ocena 1,0
ocena 1,0
ocena 1,0
Baby Zen Izi Go Modular X1 na bazie IZI Modular I size ocena 1,0

Fotel z najlepszą oceną w rankingu foteli 0-13 kg w kategorii recykling i czyszczenie

Maxi Cosi Marble ocena 1,4

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej są to wyłącznie liderzy w swoich kategoriach, ale zwracamy uwagę, że jesienny test ADAC wykazał, iż na rynku jest naprawdę dużo dobrych foteli. Cały test znajdą Państwo na stronie www.adac.de.

Jako doświadczony zespół sprzedażowy uważamy, że powyższy ranking fotelików 0-13 kg jest doskonałym punktem wyjściowym do wyboru właściwego fotelika samochodowego w prawidłowej ścieżce zakupowej.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy 0-13 kg?

W innych artykułach poświęconych doborowi dziecięcych fotelików samochodowych wspominaliśmy, że proces ten powinien być rozłożony na trzy etapy:

  1. Wstępny wybór fotelików
  2. Dopasowanie wybranych modeli do samochodu
  3. Trening montażu fotelika samochodowego i prawidłowego zapinania dziecka.

Należy bezwzględnie pamiętać, że nawet najlepszy fotel nie zapewni dziecku właściwej ochrony, jeżeli popełnimy błędy montażowe lub źle zapniemy dziecko w foteliku. Niestety statystyki powypadkowe ujawniają brutalny fakt, że w dalszym ciągu nawet 60% dzieci przewożonych w dziecięcych fotelikach samochodowy jest źle zapiętych lub fotelik jest niewłaściwie zamontowany.

Podkreślmy, że w sklepach Mama i Ja zawsze wspieramy klienta w procesach poznawczych i decyzyjnych. W sklepach Mama i Ja w punkcie obsługi klienta na zasadzie „on-line” można zapoznać się z testami ADAC i nie tylko! Posiadamy specjalne stojaki montażowe do treningu zapinania fotelików. Przed zakupem pracownicy wychodzą z Państwem do waszych samochodów w celu dopasowania wybranych modeli samochodowych, ale to co ważne w naszych sklepach w Gdańsku i Łodzi z racji ich wielkości mamy w bieżącej ekspozycji ponad 140 różnych foteli czkających na Państwa decyzje zakupowe.

Serdecznie zapraszamy do sklepów Mama i Ja. Mamy 30 lat doświadczenia w sprzedaży dziecięcych artykułów. Również Tobie postaramy się pomóc, aby mały pasażer zawsze podróżował bezpiecznie :)

 

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.