Tata na przejażdżce rowerowej z dzieckiem w foteliku rowerowym


Małymi krokami zima ustępuje, a wiosna daje o sobie znać. Coraz lepsza pogoda jest zachętą do spacerów, a dla tych bardziej aktywnych, do zainteresowania się jazdą na rowerze. Rower to nowe wyzwania, możliwość udoskonalenia sylwetki, poprawy kondycji fizycznej, ale również możliwość zwiedzania nowych atrakcyjnych wcześniej niedostępnych miejsc.

Czy posiadanie małego dziecka musi oznaczać rezygnację tej formy aktywności ?

Naszym zdaniem zdecydowanie nie !

Każdy rodzic wie, że dziecko wywraca w naszym życiu wszytko i zmienia je nie do poznania. Kiedy niemowlę rośnie, a my nauczyliśmy się już panować nad tym nowym życiem coraz częściej myślimy jak powrócić do tzw. aktywności fizycznej. Większa mobilność pozwala też pokazać otaczający nas świat naszej pociesze z trochę innej strony - „sportowej”. Jeżeli w tym celu wybierzemy rower pojawia się pytanie:

Od kiedy można jeździć z niemowlakiem na rowerze?

Praktycznie od kiedy dziecko będzie na tyle duże, aby rowerzyści mogli skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań:

  • Przewożenia dzieci w przyczepkach rowerowych
  • Przewożenia dzieci w foteliku rowerowym


Używanie przyczepek rowerowych dla dzieci czy fotelików do rowerów dla dzieci to jednak dwa całkiem różne światy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przyczepka to rodzaj osobnego pojazdu poruszającego się za rowerem gdzie malec może podróżować w wydzielonej dla siebie strefie w pozycji półleżącej lub siedzącej. Podróż małego pasażera w foteliku rowerowym zwanym też krzesełkiem rowerowym to już trochę jak jazda na rowerze. Na pierwszy front do omówienia, bierzemy w tym artykule foteliki rowerowe dla dzieci. Są one chętniej kupowane ze względu na dłuższy okres użytkowania oraz na mniejszą przestrzeń do składowania po za sezonem. W związku z tym najczęściej stawiane pytanie to:

tata z dzieckiem na rowerze w foteliku


Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?


Niestety nie ma jednej prostej odpowiedzi od kiedy wasza pociecha może rozpocząć korzystanie z dziecięcego fotelika rowerowego. W jednym z wywiadów dla brytyjskiego czasopisma The Guardian starszy oficer techniczny Brytyjskiej Organizacji Rowerowe CTC , ekspert Pan Chris Jude stwierdził, że to nie kwesta wieku, a stanu rozwoju fizycznego decyduje czy malec jest gotowy do jazdy w foteliku rowerowym. Niemowlęta pomimo, że mają ten sam wiek, potrafią się znacząco różnić w kwestii pewnego siedzenia czy utrzymania wyprostowanej, stabilnej sylwetki. Jazda na rowerze to dla małego dziecka radzenie sobie ze wstrząsami lub siłami bezwładności. W niczym nie przypomina to spokojnej, statycznej zabawy zabawkami na dywanie do której wcześniej przywykło.


Również długość, czy intensywność wyprawy rowerowej ma istotny wpływ na moment rozpoczęcia przez niemowlaka przygody z jazdą na rowerze. Pan Chris Jude podkreśla, że większość producentów informuje, że pierwsze spokojne i krótkie przejażdżki można już rozpocząć w wieku 9 miesięcy, ale już Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrii AAP jako minimalny wiek do jazdy w foteliku rowerowym rekomenduje wiek co najmniej 12 miesięcy. Instytucja ta stwierdza, że statystycznie dopiero wtedy małe dziecko potrafi stabilnie siedzieć, dobrze i pewnie trzymać główkę oraz mieć odpowiednio rozwinięty aparat ruchowy i amortyzacyjny. Jeżeli któryś z tych elementów pomimo osiągnięcia wieku jednego roku nie funkcjonuje prawidłowo nie powinno się przyspieszać procesu przewożenia w dziecięcym foteliku rowerowym. Pamiętajmy, że mięśnie szyi muszą być na tyle silne aby dźwigać i ustabilizować jeszcze dużą (względem reszty ciała) głowę dziecka wraz z obowiązkowym kaskiem (dodatkowy ciężar). Na bardzo ciekawe wnioski natrafiliśmy na blogu polskiej fizjoterapeutki Pani Małgorzaty Paleczny, która rekomenduje moment rozpoczęcia jazdy na rowerze na wiek 18 miesięcy. Pani Małgorzata proponuje oprzeć się na sygnałach, które wysyła nam najbardziej zainteresowany, czyli nasze dziecko. Jeśli zauważymy, że nasz malec w trakcie swojego rozwoju samodzielnie wykonuje spontaniczne podskoki to oznacza to, że jego aparat ruchu jest już na tyle dobrze rozwinięty, że wszystkie mechanizmy jego ciała poradzą sobie ze stabilizacją i amortyzacją. Jazda na rowerze nie będzie więc żadnym zagrożeniem dla jego układu ruchowego.

 

dzieciaczek w foteliku rowerowym


Od kiedy można wozić dziecko na rowerze w foteliku?


Polskie prawo choć nie mówi od jakiego wieku można przewozić dzieci na rowerze to jednoznacznie wskazuje, że dozwolone jest przewożenie dzieci do lat 7 na rowerze w specjalnie przystosowanym do tego celu foteliku. Przed zakupem należy sprawdzić czy fotelik posiada normę bezpieczeństwa EN 14344.


Aktualnie do dyspozycji mamy trzy podstawowe kategorie:

 

  • Fotelik rowerowy do 15 kg montowany za rowerzystą kategoria A15
  • Fotelik rowerowy do 22 kg montowany za rowerzystą kategoria A22
  • Fotelik rowerowy do 15 kg montowany przed rowerzystą kategoria C15.


Podkreślmy, że istnieją jeszcze po za certyfikacją foteliki do 35 kg lub modele montowane za kierownicą nawet do 22 kg wagi dziecka.


Zaleca się, żeby dzieci w fotelikach rowerowych przewozili wyłącznie sprawni i doświadczeni rowerzyści. Taka jazda to dodatkowe obciążenie, łatwo doprowadzające do wywrócenia. Również zatrzymywanie i parkowanie roweru z fotelikiem i dzieckiem wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia.


Zwracamy Państwu uwagę, że przewożenie dziecka na bagażniku roweru, tak jak to robili nasi rodzice, dziś w świetle praw jest niedozwolone.


Czy kask rowerowy jest obowiązkowy dla dzieci?


Zgodnie z aktualnymi przepisami dzieci do lat 15 mają obowiązek bezwzględnego używania kasków rowerowych. Dla najmłodszych noszenie nadplanowej wagi na głowie w postaci kasku rowerowego jest dodatkowym wyzwaniem. Kaski rowerowe dla dzieci do 7 lat certyfikowane są według europejskiej normy EN 1080.

 

fotelik rowerowy zamontowany na rowerze


W sklepach Mama i Ja w Gdańsku w Gdyni, Łodzi i Toruniu stawiamy na bezpieczeństwo i zachęcamy do zakupów wyłącznie certyfikowanych kasków dziecięcych. Najczęstszym urazem u dzieci w przypadku przewożenia w fotelikach rowerowych jest zakleszczenie nóżki miedzy szprychami obracającego się koła rowerowego. Dobre foteliki rowerowe oprócz pasów pięciopunktowych dla dziecka mają również specjalne strzemiączka pod nogi dziecka. Zwracamy uwagę aby zawsze zapinać wszystkie uprzęże oraz stosować jak najwięcej elementów odblaskowych i oświetleniowych, aby pociecha i rower były dobrze widoczne z dużej odległości i w okresach ograniczonej widoczności.


Zapraszamy do sklepów Mama i Ja

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.