Jaki wózek wybrać na zimę?
Wózki dziecięce na zimę na co zwrócić uwagę.
W końcówce roku rodzice często zadają sobie pytanie jakie cechy musi mieć dobry wózek na zimę. Odpowiedz wydaje się być stosunkowo prosta pomimo, że norma na wózki nie dzieli ich na wózki na lato lub na zimę. Przywołana norma Europejska dzieli wózki jedynie na wózki dla noworodków (wózki głębokie) i na wózki dla dzieci pewnie siedzących czyli na wózki spacerowe. Kwestię podziału wózków dziecięcych na wózków typu: wózki uniwersalne, wózki 2w1, wózki 3w1 czy wózki spacerowe omówiliśmy w osobnych artykułach więc odsyłamy i zapraszam do lektury na naszym blogu.
Wydaje się jednak oczywistym, że wózki używane latem powinny mieć trochę inne cechy niż te używane zimą. Różnice są konsekwencją warunków pogodowych, w których będą wykorzystywane. Zwracamy uwagę, że jesienią i zimą mamy szybciej zapadający zmrok, dużo więcej opadów, niższą temperaturę czy okresowe utrudnienia związane z zalegającym błotem i śniegiem. Zdecydowanie te właśnie czynniki będą wpływały na komfort użytkowania oddziałując w różny sposób na dziecko lub opiekunów.
Niska temperatura i zimny wiatr, tego nie lubimy zimą
Nie trzeba nikogo przekonywać, że już z początkiem października do końca marca, w naszej szerokości geograficznej następuje znaczne obniżenie temperatury nawet poniżej zera. Podstawową kwestią będzie więc zapewnienie właściwej termiki małemu pasażerowi. Niezależnie czy używacie Państwo gondolę dla noworodka czy spacerówkę dla dziecka nieco starszego proszę pamiętać, że dziecko zajmuje pozycje bierną w wózku i nie porusza się. Znacznie szybciej reaguje więc na zmianę temperatury niż pchający i maszerujący opiekun. Może się zdarzyć, że pchając intensywnie wózek będziemy odczuwali efekt przegrzania, a dziecko może w tym czasie zdecydowanie marznąć. Proszę pamiętać, że oprócz niskiej temperatury, na odczucie zimna, ma wpływ również silny wiatr. Analizują modele wózków na zimę należy zwrócić uwagę przed wszystkim na tzw. zabudowę wózka. Z jednej strony bryła wózka powinna być doskonałym izolatorem termicznym, a z drugiej w bryle wózka nie powinny występować różnego rodzaju umowne i szeroko rozumiane „dziury”. Wadą na zimę w wózku będzie też brak szczelnie i pewnie zapinanych osłon.
Biorąc pod uwagę tylko kwestię izolacji termicznej zdecydowanie dla najmniejszych dzieci zalecamy stosownie gondoli niż spacerówki (nawet jeżeli spacerówka ma atest do używania od urodzenia) Konstrukcja gondoli jest lepiej zabudowana niż spacerówka i lepiej chroni dziecko od utraty ciepła. Tę wadę, co prawda, można nadgonić stosując odpowiednie śpiworki w spacerówce, ale wkładanie i wyjmowanie opatulonego w ten sposób malca dostarcza więcej trudności. Dodatkowo niektórzy producenci w spodzie gondoli stosują termoizolacyjne materace lub wkłady poprawiające izolacje względem otocznia. Jednolite boki gondoli znacznie lepiej izolują od zimnego porywistego wiatru niż otwarta spacerówka. Na etapie wyboru wózka na zimę możecie Państwo zwrócić uwagę jakie wypełnienie izolacyjne znajduje się bokach gondoli. Czy zastosowana tkanina jest na tyle gruba, że gwarantuje lub ograniczy przenikanie wiatru do środka.
Oceniając pod kątem zimy boki gondoli lub spacerówki należy zwrócić także uwagę na jakość połączeń z budką wózka i różnymi osłonami. Zimą, szczególnie przy temperaturach poniżej zera tkanina robi się sztywna i delikatnie kurczy się. Zapięcie wtedy napami jest trudniejsze niż przy użyciu zamków błyskawicznych. Również rozwiązania na rzepy, kiedy zawilgną i pokryją się grudkami lodu nie spełniają swoich zadań.
Dodatkowe wyposażenie na zimę jest zawsze mile widziane, a oferowane w standardzie zakupowym jest ewidentnym bonusem, który może przeważyć decyzję zakupową w okresie zimy. Kiedy w standardzie brak takiego wyposażenia należy, analizując przydatność wózka pod kątem zimy, sprawdzić jakie oryginalne akcesoria zimowe będzie można dokupić od producenta. Wiemy, że współgrająca kolorystyka będzie miłym dodatkiem dla oka, ale proszę pamiętać, że dedykowane akcesoria generalnie lepiej pasują i dolegają do wybranego modelu niż te uniwersalne.
Mroźnej zimy raczej nie przetrwamy bez śpiworka dla dziecka, ale równie pożądane są też :
- Dodatkowy koc do gondoli
- Ocieplane przykrycie na nogi
- Folia przeciwdeszczowa
- Mufka lub wózkowe rękawiczki dla osoby prowadzącej wózek
- Nowość to płozy zimowe na koła.
Proszę zwrócić uwagę, że folia przeciwdeszczowa jest nawet bardziej przydatna zimą niż latem. Jest niezbędna aby chronić przed płatkami śniegu, które w kontakcie z tkaniną rozpuszczają się powodując zawilgocenie wózka. Dodatkowo założona folia może być skuteczną barierą od wiatru. Proszę też pamiętać i nie doprowadzać do zbyt szczelnej izolacji dziecka od otocznia. Dziecko oddycha i dwutlenek węgla musi swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Dodatkowo przegrzanie malca może być powodem infekcji podobnie jak wychłodzenie.
Kolejną rzecz, którą zimą należy rozważyć to wielkość dziecka w zimowym ubraniu. Zimą opatulone ubrane dziecko nagle przybiera na wielkości. Z tego powodu wózki z większą gondolą, z większą spacerówką czy po prostu posiadające dłuższe pasy powinny na zimę być bardziej preferowane od podobnych ale mniejszych modeli.
Zimą szybciej szarzeje, sprawdź czy Ty i Twój wózek jesteście widoczni
Widoczność wózka znacznie poprawia bezpieczeństwo dziecka i opiekuna. Pomijamy kwestię, że kolorowe wózki podobnie jak kolorowe zimowe ptaszki poprawiają nasze samopoczucie podczas szarej zimowej rzeczywistości. Podkreślamy, że widoczność wózka jest bardzo ważnym tematem. Wielu tych „dobrych” producentów wózków wprowadza elementy odblaskowe nie tylko z przodu czy z tyłu wózka, ale również na powierzchniach bocznych. Jest to istotna kwestia ponieważ zbliżając się do skrzyżowana czy przejścia dla pieszych dojeżdżamy wózkiem do samej krawędzi jezdni. Wyłaniający się z ciemności wózek może przestraszyć nadjeżdżającego kierowcę. Gwałtowne hamownie na śliskiej nawierzchni jest później konsekwencją wielu tragedii. Zmrok zapada szybciej, a my mimo to często spacerujemy na jezdni bo omijamy zaspy lub chodniki są nieodśnieżone. Zapewnienie sobie w tej sytuacji widoczności jest bardzo ważnym elementem. Zwracamy uwagę, że wózki z odblaskami są nawet widoczne z odległości ponad 100 metrów.
Czy duże koła w wózku sprawdzająsię zimą
Oczywiście, że tak. Duże szerokie koła zdecydowanie poprawią poruszanie się kiedy chodnik pokryje się śniegiem lub błotem. Polecamy wózki z kołami żelowymi w których nie zwracamy uwagi na ciśnienie w kołach, które zwyczajowo spada wraz z temperaturą. Mamy świadomość, że ciśnienie w kołach wózków nie jest aż tak istotne w jak w pojazdach szybkobieżnych, ale wybór takich kół pozwoli uniknąć dodatkowych problemów. Nie oznacza to, że wózki z kołami pompowanymi nie nadają się na okres zimy. To też może być bardzo dobre rozwiązanie jeżeli opona jest duża, szeroka i z wyraźnym bieżnikiem.
Błoto, śnieg i sól to kolejny element z którym zmierzy się zimą twój wózek
Proszę pamiętać, że stelaże aluminiowe są bardziej odporne na sól i wszelkie inne agresywne środki do zwalczania śniegu czy lodu. Zamykany duży kosz też polepszy standard przewożenia rzeczy i ochroni przed dostaniem się tam błota. Łożyskowane koła są bardziej odporne na zatarcia niż panewkowe choć tych ostatnich już coraz mniej na rynku. Nowością na Polskim rynku, w pewnym sensie, są płozy do kół. Ich główne zadanie to ułatwienie poruszenia się po terenie poza miejskim Weźmy pod uwagę np. łąki lub drogi leśne gdzie wabi nas czyste powietrze czy piękny, skrzący śnieg. To wszystko wygląda cudownie i chcemy tam dotrzeć, ale białe dziewicze drogi (nieodśnieżone z grubą warstwą śniegu) powodują, że bez płóz nie jesteśmy w stanie tam się wygodnie poruszać. Jeżeli ktoś planuje takie eskapady proszę rozważać tych producentów, którzy oferują takie rozwiązania.
Nasza przykładowa propozycja wózków na zimę:
1) RoanNext
2) Abc Design Salsa 4 Air
4) Cybex Priam (płozy)
5) InglesinaAptica
5) Baby Design Husky
Mamy nadzieję, że po tym artykule przy wyborze wózka zimowego zwrócą Państwo uwagę na wskazane i omówione kwestie. Tak jak pisaliśmy na wstępie nie ma wyraźnego podziału na wózki letnie i zimowe zachęcamy więc Państwa do odwiedzania naszych sklepów, będziemy pomagać.
Za nami stoi 30-to letnie doświadczenie w sprzedaży wózków dziecięcych. Nasi sprzedawcy omówią z Państwem każdy wybrany wózek pod kątem jego przydatności na zimę. Nasze duże sklepy w Gdańsku i Łodzi to możliwość dla Państwa obejrzenia w jednym miejscu nawet 200 różnych wózków. Sklepy w Toruniu i Gdyni w swojej ofercie mają producentów zarówno polskich jak i zagranicznych, wózki klasy premium i popularne, ale zawsze w naszych sklepach personel jest do Państwa dyspozycji. Nasze motto to „aby macierzyństwo był radością”.
Komentarze
Zostaw komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany.