mama montuje dziecko w foteliku samochodowym

 

Od kiedy stosować fotelik dla noworodka ?


Dzisiejszy artykuł rozpoczniemy przypomnieniem, że prawo o ruchu drogowym narzuca obowiązek przewożenia w samochodzie najmłodszych pasażerów do wysokości 150 cm w odpowiednim urządzeniu podtrzymującym dostosowanym do wagi i wzrostu małego pasażera. Oznacza to, że każdy noworodek, musi już swoją pierwszą podróż ze szpitala do domu, odbywać w odpowiednim foteliku samochodowym dostosowanym do jego wieku.
W osobnych artykułach opisywaliśmy Państwu dlaczego to jest takie ważne aby mały pasażer był przewożony w prawidłowo dobranym foteliku samochodowym. Głównym powodem nie jest potrzeba uniknięcia mandatu, ale zapewnienie delikatnemu ciału dziecka wymaganej i niezbędnej ochrony w chwili niespodziewanej kolizji drogowej.
Z wcześniejszych artykułów prezentowanych na naszej stronie blogowej wiecie Państwo, że małe dziecko nie jest kopią dorosłego człowieka i jego małe ciało jest gorzej przystosowane do radzenia sobie z siłami bezwładności. W innych artykułach poruszyliśmy dokładniej kwestię zdarzeń czołowych, ich częstotliwość i wynikającą z nich skalę zagrożenia. Z prezentowanych tam danych jednoznacznie wynika, że tzw. „uderzenia czołowe” generują największe przeciążenia. Powodują one odczucie rzucania ciałem pasażera w przód, a ich procentowy udział jest największy względem innych kierunków uderzenia.


Jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy dla noworodka


Chcąc zapewnić noworodkowi należytą ochronę nie dość że musi on przebywać we właściwym foteliku samochodowym to jeszcze musi zajmować odpowiedni kierunek jazdy. W tej grupie wiekowej zawsze zapinamy fotelik tyłem do kierunku jazdy. W tym przypadku przy działaniu sił bezwładności wyzwolonych zderzeniem czołowym, mały pasażer będzie podparty od tyłu oparciem dziecięcego fotelika samochodowego. Taki kierunek jazdy skutecznie zredukuje obciążenie przypadające na delikatny i nie przystosowany odcinek szyjny kręgosłupa. O wspominanym nieprzystosowaniu kręgosłupa pisaliśmy w artykule o „fotelikach dla noworodków” lub prosimy o kontakt z naszymi pracownikami sklepów Mama i Ja w Gdańsku, Gdyni, Łodzi czy Toruniu w celu omówienia tego bardzo ważnego problemu.

 

fotelik z dzieckiem w samochodzie, tyłem do kierunku jazdy


W kwestii prawidłowego zamontowania fotelika dziecięcego zdecydowanie odsyłamy Państwa do instrukcji montażu wybranego modelu !


Nie ma możliwości realizacji jakichkolwiek odstępstw od tego co zaleca producent. Nie ma też możliwości teoretycznego i całościowego omówienia tej kwest w ogólnym artykule takim jak ten. Wszystko jest ściśle powiązane z wybranym modelem fotelika jak również z autem który Państwo używacie.

 

Jaki fotelik samochodowy dla noworodka ?


Nie trudno się domyśleć, że na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Oczywiście polecamy te najlepsze po kątem bezpieczeństwa i komfortu używania. Dobór właściwego fotelika zależy od wielu czynników. Na tym etapie chcemy podkreślić, że nawet najlepszy fotel, jest nic nie warty, jeżeli jest źle zamontowany lub dziecko w nim źle zapięte.
Nasza filozofia prawidłowego wyboru oparta jest na zaproszeniu Państwa do naszych sklepów, wysłuchaniu Państwa potrzeb i dopasowaniu fotelika głownie pod kątem auta, w którym będzie montowany dziecięcy fotelik samochodowy. Tu i teraz możemy jedynie tylko podpowiedzieć, że rozróżniamy foteliki dziecięce:

Zdecydowanie rekomendujemy zapięcia dziecięcych fotelików samochodowych przy pomocy zaczepów Isofix. Choć system nieco droższy to jednak łatwiejszy i szybszy w obsłudze, a co najważniejsze, znacząco redukujący błędy montażowe. System ten posiada znaczniki w kolorze czerwonym i zielonym, które jednoznacznie pokazują czy fotel jest poprawnie zapięty. Przy prawidłowym zapięciu wyświetlany jest wyłącznie kolor zielony, i już !


W przypadku zapięcia pasami można popełnić klika standardowych błędów jak: zamontowanie fotelika skręconym pasem samochodowym, pozostawienie zbyt dużych luzów na pasie samochodowym, pas przeprowadzony inaczej niż nakazuje instrukcja obsługi, itp.


Dodatkowo system Isofix ma inne zalety jak:

 

  • Redukcja przeciążeń docierających do małego pasażera
  • Ograniczenie rotacji bocznej w dwóch płaszczyznach

 

Mama pochylona nad dzieckiem w foteliku

 

Zgodnie z tym co doradzamy naszym klientom zakup fotelika powinien być podzielony na trzy etapy:

  • Wybór optymalnego fotelika,
  • Sprawdzenie dopasowania fotelika dziecięcego do samochodu,
  • Trening poprawnego montażu fotelika w samochodzie i prawidłowego zapięcia dziecka

Te etapy również omawialiśmy szczegółowo w innych artykułach umieszczonych na naszym blogu.
Nie wymaga też komentarza, że w mirę możliwości finansowych należy wybierać foteliki nie najładniejsze ale najbezpieczniejsze. W rozeznaniu tej kwestii odsyłamy do naszych pracowników w sklepach Mama i Ja lub do testów konsumenckich np. ADAC


Dla noworodków macie Państwo do dyspozycji dwie grupy fotelików

Zdecydowanie rekomendujemy foteliki z grupy 0-13 kg dostosowane wyłącznie dla noworodków od urodzenia do roku. Foteliki z grupy wiekowej 0-18 kg są dedykowane dzieciom w wieku od 0 do 3 czy nawet 4 lat. Te drugie są znacząco większe i na stałe montowane w samochodzie. Przenośne foteliki z grupy 0-13 kg umożliwiają korzystanie z nich poza autem i zapewniają bezpieczne transportowanie noworodka. Nawet te najmniejsze foteliki dziecięce mają różną wagę, którą wyraźnie odczuwamy przy przenoszeniu. Proszę nam wierzyć, że dźwiganie fotelika z dzieckiem jest sporym wyzwaniem nawet dla mężczyzn. Podczas przenoszenia odsuwamy fotelik od siebie, aby w marszu nie obijać nim o własne nogi. Stanowi to jednak dla naszych mięśni spore obciążenie. Polecamy więc foteliki o zredukowanej masie z wkładkami transportowym, które np. zastosowano w lekkim foteliku Maxi Cosi Coral. Władka ta, o masie zaledwie 1,5 kg, pozwala komfortowo transportować maluszka pozostawiając skorupę fotelika w samochodzie.

 

dzieci w fotelikach w samochodzie


Jak prawidłowo zapiąć noworodka w foteliku samochodowym ?

 

Tak jak informowaliśmy już w naszych artykułach jedyną dopuszczalną pozycją zapięcia noworodka w foteliku samochodowym jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. Fotelik po prawidłowym montażu powinien zapewnić dziecku pozycję do leżenia pod kątem 45 stopni. Należy wyregulować położenie zagłówka, aby wyjście pasów z oparcia było na wysokości ramion ale nie wyżej. Po zapięciu wewnętrznych pasów fotelika dziecięcego, należy zredukować długość pasów tak ciasno jak się tylko da. Niektóre fotele mają w tym celu informacyjne znaczniki. Jeżeli ich nie ma, to prawidłowa długość jest wtedy, jeżeli mamy problem z wprowadzeniem własnej dłoni pomiędzy ciało dziecka a zapięte pasy. Pamiętajmy również, że w dziecięcym foteliku samochodowym można zapinać noworodki o wadze wraz z ubraniem, nie większym niż maksymalna waga wskazana na używanym foteliku.


W przypadku jazdy tyłem, jeżeli linia głowy dziecka wystaje poza górną krawędź oparcia fotelika, to jest to zdecydowany sygnał dla opiekunów, o konieczności natychmiastowego przeniesienia dziecka do większego fotelika samochodowego.

 

Na koniec pragniemy przypomnieć o nie pozostawianiu małych pasażerów bez opieki samych w samochodzie. Szczególne jest to niebezpieczne w okresie letnim, kiedy auto nagrzewa się błyskawicznie nawet w kilka minut.


Dla zapominalskich mamy specjalne sensory przypominające o pozostawianym w aucie dziecku. W połączeniu z aplikacjami telefonicznym informują one o zapiętym i pozostawionym w foteliku maleństwie kiedy oddalamy się na parkingu od auta.

 

niemowlak w foteliku samochodowym

 


Zapraszamy też do naszych sklepów Mama i Ja w Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Toruniu po specjalne bezpieczne zabawki do podróży, które mają specjalne zaczepy lub są pozbawiane ostrych krawędzi, aby były bezpieczne kiedy pojawią się nieoczekiwanie siły bezwładności.
Mamy świadomość, że nasze artykuły tylko wywołują pewną tematykę dlatego czekamy na Was w naszych sklepach. Nasz cel, to optymalne dobranie właściwych fotelików dla Państwa pociech i udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na rodzące się pytania.
Jeżeli po artykułach wszystko jasne, zapraszamy również na zakupy internetowe na stronie www.mamaija.pl

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.