dziecko w foteliku zapięte pięcie punktowymi pasami


Aby zapewnić bezpieczny przejazd samochodem każdemu z podróżujących, a zwłaszcza dzieciom, należy zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik samochodowy. Oczywiście jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, na którą decydują się kierowcy, lecz przede wszystkim obowiązujące prawo. Stanowi ono jasno i wyraźnie do jakiego wieku dzieci muszą jeździć w foteliku oraz na jakich zasadach.


Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz, który zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości w przewozie dzieci, wystawi mandat stanowiący odpowiedniej wysokości karę pieniężną oraz naliczy punkty karne. Od stycznia bieżącego roku policja ma prawo wystawić mandat w kwocie do 300zł i naliczyć do 6 punktów karnych. W niniejszym artykule omawiamy dokładnie do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, a także zapoznamy się z wyjątkami dotyczącymi tego, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika.


Do jakiego wieku dzieci muszą jeździć w foteliku?


To pytanie najczęściej zadają osoby, które pamiętają jeszcze do niedawna obowiązujące przepisy. Przed nowelizacją kodeksu ruchu drogowego istniał zapis, mówiący o tym, że dziecko może przestać jeździć w foteliku, kiedy osiągnie 12 rok życia oraz 36 kg wagi. Jednakże, obecnie pytanie do jakiego wieku dzieci muszą jeździć w foteliku nie jest już zasadne ze względu na zmianę regulacji prawnych w tym zakresie.


Aktualnie obowiązującym w Polsce prawem dotyczącym przewozu dzieci w fotelikach jest Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, nazywana też Kodeksem drogowym. W ustawie tej znajdziemy przepis jasno stanowiący o tym, że dzieci, które nie osiągnęły 150 centymetrów wzrostu, muszą podróżować w fotelikach samochodowych lub innym urządzeniu podtrzymującym. Co ważne, jest to całkowicie niezależne od wieku i wagi malucha. A zatem, obecnie jedynym kryterium decydującym o tym, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, jest wzrost.


Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku – co mówi kodeks drogowy?


Zapis o pojazdach danych kategorii mówi o tym, że zarówno w każdym samochodzie osobowym do 8 pasażerów, jak i w pojazdach ciężarowych (nawet tych przekraczających 12 ton wagi z załadunkiem), dziecko musi jeździć w foteliku. Natomiast zapis o warunkach technicznych dopuszcza do użytku na terenie Unii Europejskiej takie foteliki samochodowe, które spełniają określone normy. A mianowicie, są to: ECE R44-03 lub ECE R44-04 oraz norma ECE R129.


Istnieje jednak kolejny warunek, który musi zostać spełniony. Produkt powinien być użytkowany zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Wiąże się to z faktem, że foteliki mają różną nośność. Przykładowo, jeśli nasza pociecha waży 15 kg, a przewozimy ją w foteliku przeznaczonym do 13 kg, niestety trzeba liczyć się z mandatem. Podobnie wygląda kwestia mocowania fotelika za pomocą pasów. Należy dokładnie trzymać się instrukcji danego produktu, która pokazuje sposób, w jaki powinniśmy przymocować fotelik w samochodzie. Dodatkowo, koniecznie należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, jeśli planujemy ustawić fotelik tyłem na przednim siedzeniu.

 

Bobasek siedzi słodko w foteliku cybex


Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?


Pozostaje nam pytanie, od kiedy dzieci mogą jeździć bez fotelika? Wzrost powyżej 150 cm jest tym oczywistym przypadkiem, jednakże istnieją również pewne wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy zapewnienie odpowiedniego fotelika dla dziecka jest niemożliwe ze względu na jego masę i wzrost pod warunkiem, że mierzy ono co najmniej 135 cm. A zatem, jeśli na rynku nie ma takiego fotelika, do którego zmieści się nasza pociecha, ale ma ona przekroczone 135 cm wzrostu, jest to właśnie ta sytuacja, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika.


Kolejny przykład dotyczy dzieci powyżej 3 roku życia i sytuacji, gdy na tylnych siedzeniach są już zamontowane dwa foteliki dziecięce, a chcemy przewieźć jeszcze trzecie dziecko. Jeśli kolejny fotelik zwyczajnie nie zmieści się pomiędzy tymi dwoma, a maluch ma ukończone 3 lata, to wtedy może jechać pomiędzy dwoma fotelikami zapięty pasami.

 

dzieciaki siedzą w swoich fotelikach


Szczególne przypadki, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika


Ostatni przykład to specjalne przypadki, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika. Dotyczą one konkretnych środków transportu. Pierwszym z nich jest taksówka – nie ma obowiązku, aby nasz maluch podróżował w niej w foteliku, jednakże ze względów bezpieczeństwa warto wybrać taką firmę, która oferuje tę opcję.


Podróżując pojazdem służb mundurowych, takich jak policja, straż miejska czy straż graniczna, również jesteśmy zwolnieni z obowiązku jazdy w foteliku. To samo dotyczy pojazdów medycznych.


Ostatnim, szczególnym przypadkiem, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do jazdy w foteliku. Nasza pociecha może wtedy podróżować samochodem będąc jedynie zapięta pasami.

 

Nasze foteliki samochodowe znajdziecie tutaj

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.