Kiedy iść z dzieckiem na pierwszy spacer? To pytanie zadaje sobie zdecydowana większość świeżo upieczonych mam. I całkiem słusznie, bo odpowiedź zależy od kilku ważnych czynników. Inaczej bowiem przygotujemy się na pierwszy spacer z noworodkiem wiosną, a inaczej jesienią. Podpowiadamy, w której dobie po porodzie można wybrać się na przechadzkę z maluszkiem, jak długo powinna ona trwać i co zabrać ze sobą.

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem jesienią, zimą i wiosną?

O ile na zewnątrz nie panują męczące upały, siarczyste mrozy lub inne niesprzyjające warunki atmosferyczne, mamy udają się zwykle na pierwszy spacer już w pierwszym tygodniu życia maluszka. W zależności od pory roku musimy jednak inaczej przygotować się do takiego wyjścia. Nie dziwi więc, że na forach tematycznych mamy często toczą dyskusje o tym, kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem latem, a kiedy zimą. Jest to zdecydowana różnica.

Jeśli nasze maleństwo przyszło na świat w miesiącach wiosennych lub letnich, na dworze panuje przyjemna temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza, a pediatra nie widzi żadnych przeciwskazań, na pierwszy spacer możemy wybrać się już kilka dni po porodzie. Wczesnym przechadzkom sprzyja także słoneczna jesień. Jeśli temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a zwłaszcza, kiedy panują mrozy, warto odczekać kilka dni i poprzedzić wyjście z domu tzw. werandowaniem. Na pierwszy spacer z noworodkiem będzie można wyjść, kiedy malec nieco się zahartuje. W każdym przypadku warto najpierw skonsultować swój zamiar z pediatrą.

Werandowanie – kiedy jest potrzebne?

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą jest sporym wyzwaniem i dla mamy, i dla jej dziecka. Najlepiej, jeśli maluch będzie miał możliwość zaaklimatyzowania się w nowym środowisku i przyzwyczajenia do niskich temperatur. W trzeciej dobie po porodzie możemy ubrać dziecko jak do wyjścia, w ciepły kombinezon, rękawiczki i czapkę, położyć w wózku i ustawić go przy otwartym oknie. Następnego dnia idziemy krok dalej i wystawiamy wózek na balkon lub jeśli nie mamy takiej możliwości – po prostu przed dom. Stopniowo wydłużamy również czas pobytu malucha na dworze – od pięciu minut do pół godziny. Werandowanie malucha doskonale sprawdza się także w przypadku kobiet, które ciężko przechodzą połóg i nie są w stanie od razu wyjść z domu. W ten sposób mama będzie mogła sobie odpocząć, a dziecko zażyje świeżego powietrza.

Pierwszy spacer z noworodkiem – na jak długo?

Równie ważna jest długość trwania naszej pierwszej przechadzki. Wszystko zależy od czynników atmosferycznych, jednak pierwszy spacer nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Każde kolejne wyjście stopniowo wydłużamy, ponieważ kontakt ze świeżym powietrzem sprzyja zdrowiu malucha. Pod warunkiem, że powietrze naprawdę jest świeże. Dlatego przed wyjściem sprawdźmy, czy ilość smogu nie przekroczyła dopuszczalnych norm. Jeśli tak jest, lepiej zostać w domu lub zapakować dziecko do auta i pojechać z nim np. do lasu. Pamiętajmy także o promieniowaniu ultrafioletowym. Latem, godziny pomiędzy 11.00 a 17.00, nie są najbardziej odpowiednie na przechadzki z malcem. Chyba że wybierzemy się do zacienionego parku.

Pierwszy spacer z noworodkiem – przygotowania

Każde wyjście z nowo narodzonym dzieckiem jest sporym wyzwaniem logistycznym i warto się do niego przygotować. Mamy maluchów urodzonych latem mają trochę łatwiej, ale tylko o tyle, że dziecku trzeba założyć mniej ubrań. Przed wyjściem warto przewinąć malca, żeby żadna niespodzianka nie zepsuła nam pierwszego spaceru i nie zmusiła do szybszego powrotu. Smarujemy także buzię malucha (i ewentualnie inne odsłonięte części ciała) – latem kremem z filtrem SPF 50+, a zimą tłustym kremem chroniącym przed mrozem. Mamy od lat toczą zacięte boje o to, czy wiosną i latem zakładać dziecku czapeczkę. Oczywiście warto chronić główkę przed słońcem, ale w tym celu lepiej sprawdzi się budka wózka, najlepiej wykonana z materiału filtrującego promienie UV i specjalna osłona przeciwsłoneczna, która daje cień, a jednocześnie umożliwia przewiew. Przydatna będzie także moskitiera (np. Britax Romer). Zimą oprócz ciepłego ubrania i czapeczki, konieczne będą rękawiczki i kołderka lub śpiworek.

Co zabrać na spacer?

Pierwszy spacer z noworodkiem, a także wszystkie następne, ułatwią nam różne akcesoria, takie jak np. torba do wózka Stokke Changing Bag, wyposażona w przewijak. Latem możemy spokojnie nakarmić i przewinąć malca na ustronnej ławce. Zimą poszukajmy przyjaznej mamom kawiarni z miejscem do przewijania i karmienia. Podczas dłuższych wypraw, również tych samochodowych, przydatny będzie turystyczny podgrzewacz do butelek Chicco Home&Travel, który posiada wtyczkę samochodową. Bezpieczeństwa nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy spacer z noworodkiem, dlatego wózek warto wyposażyć w zestaw odblasków, takich jak np. Thule Spring.


 

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.