0

Użytkowanie wózka do biegania jest nieco inne niż wózka przeznaczonego typowo do codziennych spacerów. Inne będą również kryteria jego wyboru. Podczas podejmowania decyzji o zakupie wózka do takiej aktywności należy pamiętać, że duże znaczenie ma m.in. nasza intensywność oraz stopień zaawansowania biegania. Ponadto wózek powinien spełniać nie tylko nasze oczekiwania, ale również zapewnić komfort i wygodę maluszkowi.

Wymagania techniczne - norma PN-EN 1888 występująca przy wózkach do biegania

Omawiając wymagania techniczne i wytrzymałościowe należy wspomnieć, że wózki do biegania spełniają wymagania tej samej normy PN-EN 1888 co wszystkie inne wózki dziecięce. Norma ta nakazuje badać omawiane konstrukcje z prędkościami testowymi 5km/h +/-0,1 km/h, ale pamiętajmy, że podczas biegania występują jednak większe prędkości, dlatego niektórzy producenci udostępniają dodatkową informację handlową w postaci homologacji sportowej dla tego typu wózka. Homologacja ta nie jest obowiązkowa w świetle polskiego prawa, dlatego wielu producentów nie opisuje szczegółowo zakresu swoich badań.

Z dostępnych dla rodzica deklaracji producentów może wynikać, że wózki do biegania są przystosowane do poruszania się z prędkością większą niż 5 km/h zapewniając odpowiednią stabilność, jak również uwzględniając specyficzne wymagania biegacza. Podsumowując przytoczone wstępne informacje o wymaganiach prawnych zwracamy uwagę, że zgodnie z normą PN-EN 1888 w sklepach oferujących wózki dziecięce musimy znaleźć obligatoryjnie informację handlową („ostrzeżenie” - jak wspomina norma ), które wózki nie są odpowiednie do biegania ani do jazdy na rolkach. Już na samym początku ułatwi nam to podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego dla nas modelu.

Na co zwrócić uwagę kupując wózek do biegania?

Na rynku dostępnych jest wiele wózków przeznaczonych do biegania. W takiej sytuacji rodzi się naturalne pytanie: jak wybrać wózek, aby był on idealny dla biegacza i bezpieczny dla dziecka? Należy rozpocząć od kwestii finansowej, czyli:

  • jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup takiego wózka?


Następnie powinniśmy także zadać sobie pytania:

  • czy będziemy go używać tylko do biegania, czy też na spacery?

  • jak dużo biegamy?

  • czy biegamy wyczynowo czy rekreacyjnie?

Odpowiadając na powyższe pytania będzie nam znacznie łatwiej dopasować wózek do swoich indywidualnych potrzeb.

Na co należy zwrócić uwagę w zakresie konstrukcji wózka?

Rozpocznijmy od odpowiedniej masy wózka. Masa wózka jest istotna podczas biegania, ponieważ biegacz musi dokładnie tę wskazaną masę rozpędzać i wyhamowywać. Doświadczeni biegacze wskazują, że wózki do biegania powinny ważyć mniej niż 15 kg. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że konstrukcje, które po rozłożeniu stają się znacznie „obszerniejsze” będą działy jak żagiel i przy powiewach wiatru będą stanowił dodatkowy, duży opór. Nie obawiajmy się więc rozłożyć wózek w sklepie i dokładnie zapoznać się z jego wymiarami przed zakupem w sklepie internetowym.

Inny istotny element to hamulec ręczny umiejscowiony w rękojeści. Ten hamulec będzie odgrywał niebagatelną rolę przy stromych zjazdach, kiedy masę wózka wraz z masą przewożonego dziecka trzeba w sposób praktyczny i bezpieczny wyhamować. Zalecamy aby w trakcie zakupów przetestować taki hamulec. Niektóre z nich zostały wyposażone w specyficzny system zapadkowy, tym samym bardziej sprawdzając się jako hamulec postojowy, inne z kolei pozwalają dostosowywać siłę hamowania do bieżących potrzeb.

Koła w wózkach do biegania a styl biegania

Kolejny ważny element to:

  • koła,

  • rozstaw kół,

  • sposób montowania koła przedniego.

Duże koła będą ułatwiały poruszanie się po trudnym terenie. Duży rozstaw tylnych kół poprawia stabilność wózka, a montaż przedniej osi będzie odpowiadał za prawidłowy kierunek jazdy. Wózek do biegania musi jechać prosto. Przednie koło może więc być wyposażone w mechanizm obrotowy z funkcją blokowania do jazdy na wprost, jednak zawodowi biegacze szczególnie biegający po asfalcie preferują rozwiązanie ze sztywno zamocowanym, przednim kołem. Takie rozwiązanie powoduje że koło przednie jest sztywniejsze i jednocześnie zapewnia lepszą stabilizację przy szeroko rozumianych, większych obciążeniach.

Jeżeli jednak planujesz zakup uniwersalny, tj. wózek będziesz wykorzystywał do biegania rekreacyjnego jak i do spacerów, obrotowe przednie koło z funkcją blokowania będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Obrotowe koło doskonale sprawdza się przy:

- omijaniu przeszkód na spacerze,

- wyborze odpowiedniego kierunku jazdy bez potrzeby korygowania toru jazdy przez podnoszenie przedniej części wózka,

- manewrowania w ciasnych pomieszczeniach, jak: sklepy, klatki schodowe oraz inne miejsca publiczne.

Pozostając jeszcze w tematyce kół wózków należy zwrócić uwagę na rozwiązania charakterystyczne dla modeli sportowych. Koła wąskie przeznaczone są do biegu po drogach utwardzonych, takich jak asfalt, grube koła będą idealne do duktów leśnych czy kamienistych.

Czy wózki do biegania ze sprodtową duszą mogą mieć swoje wady? Do takich możemy zaliczyć np. duże koła, duży rozstaw tylnej osi czy sztywne koło przednie utrudniające pakowanie wózka do samochodu. Polecamy więc przed zakupem przyjrzeć się również sposobom demontażu kół. Rozwiązań jest wiele, od rozwiązań znanych przy rowerach, jak i z półosiami oraz blokadami. W tym momencie wracamy do początku naszych rozważań, kiedy polecaliśmy postawienie sobie pytań i wnikliwe przeanalizowanie nawet tych pozabiegowych aspektów, jak wielkość bagażnika, miejsce do przechowywania wózka w domu/garażu. Przy potrzebie częstego zdejmowania kół, każdy system, który ułatwi i przyspieszy tę czynność będzie w tej kwestii na wagę złota.

Wózek do biegania - potrzeby biegacza

Potrzeby samego biegacza to również bardzo istotny element przy wyborze wózka. Wspominaliśmy, że punktem wyjścia jest określenie naszego stylu biegania, ale jedna rzecz jest wspólna dla wszystkich biegaczy. Bieganie musi być komfortowe. Biegacz musi biec w pozycji swobodnej wyprostowanej, dlatego bardzo ważnym elementem jest rączka do prowadzenia wózka. Oprócz tego że musi zapewniać pewny bezpieczny chwyt do prowadzenia to powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, zapewniając wyprostowaną sylwetkę biegaczowi. Nie chodzi tu o lepsze osiągi czy wygląd podczas biegu, ale o prawidłowe stymulowanie mięśni i obciążenie kręgosłupa. Polecamy jedynie, aby o właściwej sylwetce bezwzględnie pamiętać przy wyborze wózka. Jeżeli oboje rodzice biegają, to wózek musi mieć regulowaną wysokość rączki, aby każdemu biegaczowi oferować odpowiednią dla niego wysokość prowadzenia wózka.

Jeżeli wybraliście wózek ze sztywnym przednim kołem i regulowaną rączką należy zwrócić uwagę na jakość (solidność wykonania) obu regulatorów. Przy tej konstrukcji, dokonując zmiany kierunku jazdy, rączka będzie podlegała naciskom z góry w celu podniesienia przedniego koła. Tylko wytrzymały przegub- regulator zapewni długie i bezproblemowe użytkowanie. Dodatkowo oddalenie rączki od tylnej osi w kierunku biegacza pozwoli zużywać mniej sił do podnoszenia przedniego koła na zasadzie: im dłuższe ramię tym mniejsza siła.

Pozostając przy komforcie biegacza polecamy sprawdzić również, jak duży, bezproblemowy wykrok pozwala wykonać konstrukcja wózka biegaczowi. Decyduje o tym wypadkowa w położeniu rączki i miejsce montażu tylnej osi. W zależności od intensywności biegu, jego szybkości czy cech indywidualnych biegacza, dobry wózek do biegania nie ogranicza wykroku w przód osobie biegnącej z wózkiem.

Wózek komfortowy dla dziecka

Kolejnym elementem składowym przy wyborze wózka jest wygoda oraz komfort, jaki możemy zapewnić przewożonemu dziecku. Osobnym tematem jest kwestia od kiedy należy zacząć bieganie z dzieckiem. Tutaj zdania są podzielone, dlatego my raczej staramy się skłonić biegających do konsultacji z pediatrą. Szybkie bieganie jak i wyboisty teren wiążą się z narażeniem malca na większe drgania oraz wstrząsy niż podczas tradycyjnego, spokojnego spaceru. W trakcie biegu, często długo w jednym kierunku, malec będzie wystawiony na działanie słońca i wiatru, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

W tym celu należy sprawdzić wielkość budki w wózku i przewidzieć, czy wystarczająco ochroni ona dziecko przed wspomnianymi czynnikami atmosferycznymi. Wspominaliśmy już, że duża budka bez opływowego kształtu to przy wietrze dodatkowy opór. Radzimy również zwrócić uwagę, czy napinacze budki będą na tyle silne aby wiatr nie podnosił budki samoczynnie powodując jej otwieranie/zamykanie w sposób niekontrolowany i przypadkowy.

Pozycja siedząca jest zarezerwowana dla dzieci powyżej 6 m-ca życia. Zgodnie z przepisami na wózku muszą być prezentowane informacje związane z bezpiecznym przewożeniem dziecka powiązane wprost z jego wiekiem. Dlatego przed zakupem dobrze jest odszukać takie informacje na wózku. Niemowlaki nie komunikują się z otoczeniem, tak jak dorośli, dlatego nie powiedzą, że jest im niewygodnie, mają ograniczoną widoczność albo ograniczone oddychanie przez pozostawioną poduszkę czy kocyk. Przy bieganiu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać regularnie, co się z malcem dzieje, czy może swobodnie oddychać i czy nie jest mu za zimno lub zbyt gorąco. W takiej sytuacji bardzo przydatne jest okienko w budce wózka.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli już uznacie, że to właśnie ten moment, aby rozpocząć regularne bieganie z dzieckiem zalecamy rozpocząć od małego tempa i krótkich dystansów, tak aby dziecko też przyzwyczaiło się do biegania. Niezwykle ważny jest tu komfort termiczny dziecka, które odbiera temperaturę zupełnie inaczej niż aktywny biegacz.

Dobre wózki, również te do biegania, powinny być wyposażone w:

  • odpowiednie elementy odblaskowe poprawiające widoczność o zmroku,

  • komfortowe zapięcia,

  • pasy pięciopunktowe z precyzyjną regulacją i pasek bezpieczeństwa na rękę.

Dostępne na rynku wózki różnią się między sobą również jakością wykończenia oraz użytymi do tego materiałami. Tutaj wracamy do kwestii ceny wózka i indywidualnych preferencji w tym zakresie.

Wiemy, że powyższy artykuł nie wyczerpuje wszystkich aspektów związanych z wózkami biegowym, a jedynie zwraca uwagę na tematy podstawowe. Nie jest też jednoznaczną odpowiedzią na pytanie, jaki wózek będzie dla nas tym najlepszym. Jest to kombinacja wielu czynników, o których wspomnieliśmy. Mamy jednak nadzieję, że nieco bardziej przybliżył on rodzicom tematykę wyboru wózków do biegania, które doskonale łączą w sobie pasję rodzica ze spędzaniem z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu. Zapraszamy do sklepów Mama i Ja. Nasz personel jest do Państwa dyspozycji, a w niektórych sklepach istnieje możliwość wypożyczenia do testowania wózka biegowego marki X- Lander Run.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany