niemowlak w foteliku


Fotelik samochodowy stanowi niezbędny element wyprawki każdego dziecka. Jest to akcesorium, które kupujemy po to, aby bezpiecznie transportować w nim nasze maleństwo. Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia dziecka w trakcie ewentualnego wypadku drogowego. Doskonałym wyborem na początek, czyli pierwszym fotelikiem dla niemowlaka, jest zakup tzw. łupinki – fotelika w kategorii wagowej 0-13 kg. A jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać jako pierwszy? Na to i inne pytania odpowiemy w dalszej części tego artykułu.


Od kiedy można stosować fotelik dla niemowlaka?

 

Zdecydowanie najlepszym wyborem na sam początek jest fotelik z kategorii wagowej 0–13 kg, co w zależności od marki oznacza grupę 0 lub 0+. Taki fotelik jest najlepiej dopasowany do fazy rozwoju naszego dziecka i spokojnie posłuży mu przez około 1,5 roku.

A jak zamontować fotelik dla niemowlaka w samochodzie? Otóż tego rodzaju akcesoria montujemy wyłącznie tyłem. Jest to bezpośrednio związane z kwestią bezpieczeństwa, ponieważ różnego rodzaju testy zderzeniowe potwierdzają, że najlepszym rozwiązaniem dla tak małego dziecka jest podróżowanie tyłem do kierunku jazdy. Kolejne foteliki mają już możliwość montażu w obie strony, a te dla najstarszych dzieci przystosowane są wyłącznie do jazdy przodem do kierunku ruchu.

 

mama montuje dzieciaczka w foteliku samochodowymJak poprawnie zapiąć fotelik samochodowy dla niemowlaka?

 

Prawie każdy fotelik z kategorii 0–13 kg posiada możliwość mocowania go pasem samochodowym. Jednakże, dla naszej własnej wygody jako rodziców, warto rozważyć zakup specjalnej bazy – pod warunkiem oczywiście, że posiadamy w samochodzie system ISOfix. A co daje nam taka baza? Otóż zwiększa ona stabilność fotelika, a także ułatwia jego montaż, gdyż wszystko sprowadza się do jednego prostego kliknięcia. System ISOfix zapewnia nam stuprocentową poprawność montażu – wystarczy spojrzeć na kontrolki.

Dostępne na polskim rynku foteliki kategorii 0 i 0+ posiadają dwa rodzaje uprzęży wewnętrznej, za pomocą której przypinamy nasze dziecko. Może ona być trzypunktowa lub pięciopunktowa. Tą pierwszą stanowią 2 pasy wychodzące ponad ramionami i wpinane do klamry znajdującej się między nogami dziecka. Podczas ewentualnego zderzenia uprząż ta niestety gorzej chroni naszego maluszka. Natomiast uprząż pięciopunktowa to 2 pasy naramienne połączone z 2 pasami biodrowymi i wpinane do klamry. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie uprząż pięciopunktowa znacznie lepiej chroni nasze maleństwo podczas wypadku. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszej pociechy, warto szczególnie rozważyć te foteliki, które wyposażone są właśnie w taką uprząż.

 

przygotowania do podróży samochodem

 

Jak poprawnie zamontować fotelik dla niemowlaka w samochodzie?

 


Generalnie mamy do wyboru dwie metody na to, jak zapiąć fotelik samochodowy dla niemowlaka. Pierwsza z nich to montaż za pomocą pasów. W tym przypadku najpierw powinniśmy upewnić się, czy wybrany przez nas model fotelika będzie pasował do naszego samochodu.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy kanapa naszego auta jest odpowiednia, ponieważ nie na każdej da się ustawić fotelik pod odpowiednim kątem (tj. 45 stopni). Przy poprawnym montażu cała podstawa fotelika powinna dobrze przylegać do kanapy, a pasy trzymające fotelik i dziecko nie powinny być skręcone. W większości fotelików pałąk (rączka) powinna znajdować się zawsze w pozycji pionowej, gdyż to właśnie ona w trakcie zderzenia chroni nasze dziecko przed uderzeniem w kanapę.

Kupując fotelik warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi tego, jak przypiąć fotelik samochodowy dla niemowlaka. Jeśli przewozimy naszą pociechę na przednim siedzeniu, to koniecznie musimy wyłączyć poduszkę powietrzną po tej stronie. Jeśli natomiast przewozimy nasze maleństwo na tylnym siedzeniu, dobrze by było sprawdzić czy fotelik nie styka się z przednim fotelem.

Drugą metodą na to, jak zapiąć fotelik samochodowy dla niemowlaka, jest montaż na specjalnie stworzonej do tego celu bazie. Dzięki niej cały ten proces przebiega szybko, sprawnie i bezpiecznie. Dlatego też, jeśli tylko mamy taką możliwość oraz odpowiednie fundusze, to zdecydowanie warto rozważyć zakup fotelika samochodowego z bazą.

Montaż takiego fotelika na specjalnej bazie to zarówno duży komfort dla rodzica, jak i odpowiednio wygodna pozycja dla dziecka. Baza w znaczący sposób ułatwia prawidłowy montaż fotelika w samochodzie, a to z kolei wpływa na bezpieczeństwo naszego malucha. Dobrze zamontowana baza to duża oszczędność czasu podczas podróży z naszą pociechą – wpinamy fotelik do bazy i możemy ruszać w drogę! Dodatkową zaletą tego typu modeli fotelików jest to, że później na tej samej bazie możemy zamontować kolejny fotelik, kiedy nasze dziecko urośnie.

 

dzieciaczek w trakcie instalacji do fotelika samochodowego

 

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.