Zimowe spacery z maluszkiem mogą być świetną zabawą zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Jednak kiedy mówimy o najmłodszych dzieciaczkach, które jeszcze korzystają z wózeczka, sprawa może zrobić się nieco bardziej skomplikowana. Zwłaszcza jeżeli mamy na myśli niemowlaka. Długie przebywanie bez ruchu w jednej pozycji może doprowadzić do solidnego przemarznięcia, a przecież zimowy spacer ma być dla Was przyjemnością. Jak zapobiec wychłodzeniu pociechy w trakcie przechadzki? Kupując odpowiednie zimowe akcesoria do wózka dziecięcego.

Wózek głęboki na zimowym spacerze

Dzieci urodzone jesienią i zimą większość swoich spacerów - pierwszą zimę – odbędą, leżąc w gondoli. Najmłodsze dzieci prawie się nie poruszają, musisz więc zadbać o to, aby było im ciepło i przyjemnie. Nawet zimą nie można rezygnować z choćby krótkiej przechadzki z wózkiem, jest to bowiem najlepszy sposób na hartowanie organizmu malca. Odpowiednio ubrane dziecko skorzysta z zalet spaceru, a zimne powietrze nie wyrządzi mu najmniejszej krzywdy.

Przed wyjściem z domu należy odpowiednio ubrać malucha, tu skupimy się na warstwie zewnętrznej. Niemowlę ubieramy w gruby kombinezon i ciepłą czapkę, niezbędne są też oczywiście rękawiczki. W przypadku najmłodszych sprawdzi się najlepiej kombinezon z zaszytymi końcami nogawek, w głębokim wózku nie ma potrzeby zakładania butów. Następnie wkładamy dziecko w śpiworek, a do przykrycia wybieramy miękki kocyk. Warto pamiętać, aby także plecy dziecka były odpowiednio zaizolowane, dobry śpiworek gwarantuje optymalną temperaturę, ale dla większej pewności można na dno gondoli wyłożyć dodatkowo kocykiem.

Co do wózka na zimę

Spacer ze starszym dzieckiem w spacerówce - jaki śpiworek wybrać

Spacer z małym człowiekiem w wózku spacerowym także wymaga odpowiedniego przygotowania. Tu także przydadzą się sprawdzone akcesoria do wózka na zimę. Można malucha otulać kocem, ale zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na zakup śpiworka do wózka, przeznaczony dla starszego dziecka. W przypadku dziecka, które już samodzielnie chodzi, warto zdecydować się na model, w którym istnieje możliwość rozpięcia z jednej strony i pozostawienia zapiętej górnej części śpiworka. Dzięki temu warstwa wewnętrzna śpiworka nie będzie narażona na kontakt z mokrymi lub brudnymi podeszwami bucików malca.

Śpiworek do wózka dla większego dziecka musi gwarantować mu nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także możliwość swobodnego poruszania się wewnątrz. Zbyt ciasny śpiworek, krępujący ruchy malca może spowodować, że szybko przestanie być zadowolony ze spaceru. Spacerówkę warto uzupełnić o śpiworek mający kaptur, to zapewni dodatkową ochronę w czasie wiatru lub padającego śniegu. Warto też zwrócić uwagę na to, aby łatwo go było rozpiąć, to pozwoli maluchowi na wygodne wysiadanie i wsiadanie do pojazdu.

Zimowe akcesoria do wózeczka

Wygodny wózek to podstawowy element nie tylko zimowego spaceru. Aby zapewnić sobie komfort także w chłodniejszym sezonie, warto pomyśleć o tym już na początku zimy i wybrać odpowiednie akcesoria zimowe do wózka dziecięcego. Dla samego maluszka najważniejszym dodatkiem są oczywiście śpiworki. Ich wybór jest tak duży, że bez trudu można znaleźć śpiworek dopasowany nie tylko do wagi czy wzrostu dziecka, ale także do koloru czy stylu, w jakim wykończony jest wózek. Możesz kupić osobny śpiwór do gondoli, a osobny do spacerówki, ale z łatwością znajdziesz także model, który posłuży Twojemu dziecku przez dłuższy czas.

Jeśli masz już kombinezon, śpiwór i dodatkowy kocyk dla malca, możesz wybrać coś dla siebie. Doskonałą alternatywą dla klasycznych rękawiczek są ciepłe futrzane mufki, które można przyczepić do kierownicy. Coraz więcej producentów wózków decyduje się na projektowanie mufek pasujących stylistycznie do śpiworka i wózeczka. Ciekawym pomysłem, będącym niejako uzupełnieniem śpiwora może być propozycja marki Stokke - dodatkowa osłona przeciwwiatrowa montowana na budce. Jest to tak jakby przedłużenie budki zakończone naturalnym futerkiem, skonstruowane tak, aby chronić dziecko przed deszczem i wiatrem, osłania większą powierzchnię niż standardowa budka. Taka zimowa budka sprawdza się lepiej niż taka klasyczna używana w cieplejsze dni. Wiesz już, jakie akcesoria do wózka dziecięcego na zimę warto wybrać? Mamy nadzieję, że tak!

Jakie akcesoria do wózka na zimę wybrać?

Jak przygotować wózek na zimę?

W tej kwestii zwracamy uwagę aby po powrocie z zimowych spacerów spacerówkę, a właściwe jej koła i stelaż, które mogą zostać zabrudzone błotem pośniegowy z solą, starannie opłakać wodą i wysuszyć, a następnie nasmarować szczególnie piasty i łożyska smarem teflonowym. Zapobiegnie to korozji oraz ewentualnym późniejszym skrzypieniom części ruchomych.

Poruszanie się zimą po głębokim śniegu jest nieco utrudnione dlatego można do niektórych modeli dokupić płozy śnieżne. Takie rozwiązania proponuje firma Thule i Cybex. Płozy są łatwo montowalne, zazwyczaj zastępują przenie obrotowe koła i powodują że poruszanie się po śniegu jest niezwykle proste i przyjemne. Jeżeli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie to polecamy na zimę wybierać wózki z dużymi i grubymi kołami które też będą nas jakoś wspierały przy pokonywaniu zasp.

Zwracamy uwagę, że folia przeciwdeszczowa szczególnie w niskich temperaturach robi się sztywna i jest podatna na rozerwanie, ale przy odrobinie staranności doskonale chroni dziecko przed zimnym wiatrem, a nasze wózki przed lepkim śniegiem dlatego polecamy stosować zarówno folie i śpiwór przy chłodnych i wietrznych dniach. Pamiętajmy, że zimą szybciej robi się ciemno i gdy poruszamy się w miejscach gdzie może pojawić się samochód zadbajmy o własną widoczność. Zarówno dziecko jak i my możemy być niewidoczni dla kierowcy i wszelkie ruchome elementy odblaskowe będą szybciej zauważane przez często zbrudzone i zaparowane szyby samochodów. Zwracamy uwagę, szczególnie przy niskich temperaturach, aby głównie te nieco starsze dzieci zarówno te w wózeczku jak i towarzyszące nam na spacerze nie lizały metalowych części stelaża bo grozi to bolesnym przylepieniem języka do metalu.

Kilka porad na zimę

Są to porady nie co do spacerówki na zimę, a raczej jak powinien przebiegać spacer z waszym maluszkiem. Dla temperatur do - 5 stopni wasz spacer powinien trwać do godziny. Dla niemowlaków nie zaleca się spacerów jeśli temperatur spadnie poniżej -10 stopni. Jeżeli jest ładna pogoda spaceruj z dzieckiem codziennie. Zimą brakuje nam witamin D, więc każdy spacer to dodatkowa dawka tej witaminy a wilgotne zimowe powietrze wzmocni i uodporni układ oddechowy. Lekka infekcja nie powinna skłaniać was do zaniechania spacerów. Nie bójcie się katarów, ale jeżeli macie wątpliwości zawsze skonsultujcie sprawę z pediatrą.

0

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.